| Ddiana90 a întrebat:

Ciao!
Deci nu stiu daca ma exprim cum trebuie, dar totusi am sa pun intrebarea ...Cine imi explica si mie cum sunt facute unele windows-uri sa contina si alte programe, de exemplu windows xp, am vazut ca la instalare windows,instaleaza si multe alte programe, nero,office, mess,winamp etc.,
Cum sunt facute aceste windows-uri, si cum pot face si eu un windows cu tot ce vreau eu sa pun pe el si sa imi instaleze tot la instalare windows? As prefera un tutorial de pe net daca stiti asa ceva.

Răspuns Câştigător
| SuicideSilence a răspuns:

Pentru windows 7- rt7lite http://www.rt7lite.com/downloads.html
pentru windows xp - nlite http://www.nliteos.com/download.html

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Salut. Exista anumite programe care te ajuta sa formezi un fel de "pachet de softuri" (care sa includa si windows-ul), si, atunci cand instalezi sistemul de operare, ulterior se instaleaza si celelalte programe din "pachet" (inclusiv cu licenta).
Banuiesc ca vrei si denumirea softului, dar aici nu te pot ajuta. Am citit selectiv despre asta (ma batea si pe mine un gand sa personalizez un windows, dar apoi am renuntat). Cauta initial tutoriale pe youtube cu pasii ce trebuie urmati: "customize windows installation", "install programs with windows", sau ceva de genul. Si poate asftel gasesti si softurile care sa te ajute.