| alexciuc a întrebat:

Cu cati pixeli vede omul? laughing)

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Ai pus bine intrebarea, fara gluma! :D

Cu 576 megapixeli vede ochiul uman!

Având în vedere că retina umană are aproximativ 125 milioane celule fotoreceptoare ( 5 milioane conuri şi 120 milioane bastonaşe), cei de la Clarkvision.com au calculat că ochiul uman vede cu 576 MP (la o deschidere a câmpului vizual de 120 grade).
Aşadar, oricum ar fi, ochiul uman poate fi considerat cel mai performant "aparat de captat imagini". Cei de la dpreview.com au făcut chiar şi o "fişă tehnică" a ochiului aici ->>>
http://forums. dpreview.com/forums/thread/2791860

Sursa:http://www.farmacistul.eu/2012/08/megapixelii-ochiului-uman.html

Bafta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru neluL):

576/2 pentru cei fara dizabilitati tongue laughing

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda big grin

| alexciuc explică (pentru neluL):

Da,tu mi-ai zis cel mai bine dintre toti deci meriti funda!

4 răspunsuri:
| Paull18 a răspuns:

Cu sute...