| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce sa vopsesc ouale de pasti daca nu am culoare(nu gasesc pentru ca sunt in spania) si cum?

Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Potisa le vopsesti cu coji de ceapa rosie si galbena le pui la fiert vreo15- 20 min. ca sa fie mai concentrata zeama si apoi pui ouale sa fie acoperite de apa cu cojile de ceapa si le lasi la fiert daca pui mai multe coji galbene vor iesi un rosu mai deschis iar dac pui mai multe coji de ceapa rosie vor iesi mai rosu visiniu ouale dar sunt foarte frumoase si naturale si nu se ia vopseaua pe maini de pe oua si dupa ce le scoti de la fiert asa calde sa le ungi cu ulei, unt, ce ai tu ca sa sclipeasca si le stergi apoi usor cu un servetel de surplusul de grasime. mai poti inainte de a le fierbe sa tai fasii mici de banda adeziva transparenta si sa le lipesti in forma de cruce pe oua si apoi le pui la fiert si cand le scoti o dai jos si ouale vor ramane rosii cu cruce alba pe ele sunt foarte frumoase eu asa le fac tot anul nu folosesc vopsele chimicale. succes

12 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pentru culoarea rosu intens fierbe cubulete de sfecla rosie un sfert de ora apoi toarna solutia peste ouale fierte in prealabil si lasa-le pana cand iti place culoarea. Pentru culoarea galben pregateste solutia din frunze fierte de patrunjel si o torni peste ouale fierte si o lasi pana iti place culoarea.La fel poti proceda folosind coji de mere galbene fierte dar vei avea un galben deschis. Pentru o nuanta de albastrui fierbe ouale cu cateva frunze de varza rosie.Pentru o nuanta de oranj poti folosi coaji de portocale, morcov, foi de ceapa alba.Culoarea rosie o mai. poti obtine fierband coji de ceapa rosie pana la extragerea totala a pigmentului, apoi o torni peste ouale fierte impreuna cu 100 ml.otet.SUCCES.

assiris
| assiris a răspuns:

Cauta coloranti alimentari. Daca nu gasesti, mergi la o piata/supermarket, roaga pe cineva de la magazie sa-ti adune o punga de coji de ceapa mai ales rosie si vi face din fiertura aceea cele mai frumoase oua colorate, in nuante pastel. Succes.
ATENTIE! NU folosi sub nici o forma culori tipografice. Poti insa sa folosesti aquarele.

daniela
| daniela a răspuns:

Oua rosii - coji de ceapa sau sfecla rosie
Oua verzi - folositi urzici si spanac
Oua galbena - esenta de coji de citrice

regis
| regis a răspuns:

Poti folosi metodele traditionale descrise aici, dupa cum poti folosi si vopsele speciale pentru oua, pe care le vei gasi cu siguranta, intrucat traditia oualor rosii exista si in Spania si in multe alte tari.
Poti chiar sa le cumperi gata vopsite la magazinele care le mai au inca in stoc, daca nu le-a expirat termenul de valabilitate, intrucat acesta este din cate stiu destul de lung, iar catolicii au sarbatorit Pastele abia saptamana trecuta.

| nicky a răspuns:

Fierbi coji de ceapa iar in apa aceea fierbi ouale. Ouale se pun intr-un ciorap si poti pune pe ele cate o frunzulita sau ceva pentru ca ramane imprimat pe ou, dupa fiecare ou faci cate un nod si le lasi sa fiarba 10 min.La magazinele romanesti ar trebui sa gasesti vopsea de oua, in 2004-2006 de Paste eram si eu in Spania, mai precis in Arganda Del Rey si am luat de la un mag romanesc vopsea de oua.

| mioara a răspuns:

Cu coji de ceapa uscata

| mircea a răspuns:

Poti folosi plante. coaja de nuca fiarta da o culoare maro inchis ca si frunza de altfel, loboda fiarta da un rosu inchis spre lila, petalele de trandafir de asemenea la fierbere isi concentreaza culoarea. fierberea se face la foc mic pana scade apa aproape la jumatate, moment in care se face o proba de culoare pentru a se verifica taria culorii. mai sunt si alte balarii care pot fi utilizate la coloratul oualelor de Paste, dar nu stiu ce s-ar mai putea gasi. testeaza!

| gynycola a răspuns:

Nu ai nici un magazin,, romanesc,, prin zona? aaaa la mercadona gasesti oua gata inrosite¡¡¡¡

| masly a răspuns:

Pai la tara de obicei se vopsesk ouale k coj de ceapa... nu ies chiar rosi da le da o culoare frumoasa... si sunt fff simplu de facut: se pune apa k niste coji de ceapa si dupa ce se fierbe si iese culoarea se pun oualetongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La magazinele romanesti si la cele arabesti gasesti vopsea de oua

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu coji de ceapa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu ce sa sterg vopseaua de oua daca s-a luat pe miini?