| narciosromantiber a întrebat:

Daca de exemplu vreau sa cumpar ceva de pe internet si vreau sa-l primesc prin posta ca sa le primesc trebuie sa am peste 18 ani?

Răspuns Câştigător
| Tibi45 a răspuns:

Depinde ce anume vrei sa cumperi!
(ex. armele de orice gen necesita varsta de peste 18 ani + o autorizaţie specială de la Serviciul arme, explozivi, din componenţa Poliţiei Române). Pentru cele care nu au interdictie specială poţi avea şi sub 18 ani, dar trebuie să prezinţi seriozitate la plata coletului ce soseşte prin curier,(dacă marfa primită este fără defecte). În cazul unui refuz nejustificat îţi vei pierde credibilitatea faţă de respectiva firmă, iar în timp vei fi cunoscut pe NET ca fiind o persoană neserioasă, cu care nu se pot trata afaceri. Numai bine.

| narciosromantiber explică (pentru Tibi45):

Vreau sa cumpar componente PC.

| Tibi45 a răspuns (pentru narciosromantiber):

Nu stiu câţi ani ai şi dacă ai vreo pregătire în domeniul electronicii?! Cumpărarea unor detalii electrice/electronice necesită cunoştinţe solide în acest domeniu, altminteri poţi prim piese defecte, de ale căror deficienţe poţi lua cunoştinţă abia după ce le-ai plătit!
Trebuie să comanzi acest tip de detalii tehnice numai de la firme autorizate oficial, care prezintă garanţii în acest sens (în urma unor discuţii telefonice prealabile sau al unor mesaje E-mail). În nici un caz să nu te hazardezi să cumperi de pe situri de tip e-Bay (okazii.ro; mercador.ro; tocmai.ro; etc.), deoarece rişti să te alegi cu o "ţeapă". Rezolvarea prin reclamaţii ulterioare este extrem de dificilă, ineficientă, discutabilă şi lipsită de şanse reale de a-ti repara eroarea. Multă, multă atenţie (banii sunt ai tăi, să nu plângi după ei).
Îţi doresc mult noroc în astfel de afaceri.

4 răspunsuri:
| Mire2000 a răspuns:

Nu, nu trebuie sa ai peste 18 ani. Cand o sa-ti ajunga acel produs o sa iti ajunga la posta va trebui sa mergi cu buletinul unui parinte.

| Matei_Cezar_1990 a răspuns:

Trebuie sa ai buletin