Stefan
| Stefan a întrebat:

Detin o icoana din lemn care are o vechima de peste o suta de ani. Este cel mai de pret lucru care mi-a ramas de la parintii mei. As dori sa o restaurez, cum si unde se poate face acest lucru?

Răspuns Câştigător
| elenahd a răspuns:

Sfatul meu este sa stai de vorba cu un preot si sa-i ceri parerea. Sunt sigura ca el ar putea sa te indrume unde sa mergi si cu cine sa iei legatura pentru a-ti restaura icoana care de fapt e singurul lucru care ti-a ramas de la parinti. Sincer iti doresc succes!

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Candva, pe langa Mitropolia din Iasi, exista un atelier de restaurare specializat pe icoane si chestii bisericesti. Stiu ca faceau minuni cu obiecte salvate din flacari sau tinute prin cine stie ce poduri.
Acum, nu stiu daca mai exista, dar, nu poate fi greu sa afli.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La galeriile de arta, Dr. Teodorescu te poate indruma sau la Muzeu, D-na Arnautu.

| ydaflory a răspuns:

Te-as indruma la un muzeu sau o la galerie de picturi unde probabil vei gasi pe cineva care sa iti recomande un specialist dar nu inainte de ati face si o asigurare pe bunul dobandit prin mostenire de la parintii tai.Trebuie neaparat un specialist care sa respecte textura culorilor si naturaletea cat mai aproapede cea originala.Nu stiu, zic si eu.Succes.

| octavianpas a răspuns:

La muzeele de arta au atelier de restaurare. Incearca acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde unde locuiesti, dar ai putea incerca la o facultate de arte plastice care are si sectie de restaurare. Poti vorbi cu unu dintre studentii de la aceasta sectie care ar putea restaura icoana si te-ar costa si mai putin.succes

| cristinaggscu a răspuns:

Mai este de actualitate dorinta dvs de a restaura icoana? ce dimensiuni are? in caz ca da, sunati-ma la nr : 0726 953 889