| madrid a întrebat:

Este adevarat ca Germania, Italia, Franta, Anglia, Olanda, Belgia, Austria, Spania stau mult mai bine ca Romania la toate capitolele?

Răspuns Câştigător
| speranata a răspuns:

Da. ţările acestea sunt vorba aceea cu 100 de ani in faţa noastra. Acolo sunt alte medii, alţi oameni, alte principii. Nici ei nu sunt sfanţi. dar mai bine dect noi cu mult.LA noi romanul arunca o foaie pe jos de exemplu si zice : e lasa ca pana la urma o i-a cineva. dar nu este asa. Din cauza acesta suntem asa cum suntem. Mulţi oameni au plecat definitiv din Romania pentru a merge undeva departe de ţara acesta. sad

3 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Sunt minciuni rolling on the floorrolling on the floor

| elenyss a răspuns:

Da, pentru ca oamenii lor de baza in toate capitolele sunt romanii care au plecat acolo din cauza mizeriei de aici.

| муℓιƒєx a răspuns:

Da este adevarat. Funda?
I. Inghetarea salariilor
Bulgaria: Salariile din sectorul public vor fi inghetate din anul 2011 pana in anul 2013.
Italia: Au fost inghetate salariile si s-au suspendat mecanismele automate de avansare in functii pentru judecatori, avocati si persoanele din mediul academic in perioada 2011 - 2013.
Polonia: In anul 2011, salariile sunt inghetate in sectorul public, cu exceptia invatamantului.
Spania: Salariile sunt inghetate in anul 2011.
UK: Salariile din sectorul public sunt inghetate pentru 2 ani, cu exceptia celor mai mici salarii.

II. Inghetarea pensiilor
Bulgaria: Pensiile vor fi inghetate din anul 2011 pana in anul 2013.
Italia: Noi masuri: in perioada 2012 - 2013 nu se va admite indexarea pensiilor mai mari de 5 ori decat pensia minima calculata de Institutul National de Protectie Sociala (INPS), cu exceptia partii din suma cu valoare de 3 ori mai mica decat pensia minima INPS, fata de care indicatorul de recalculare automata se va aplica in masura de 70%.
Letonia: Pensiile sunt inghetate in perioada 2011-2013.
Portugalia: Pensiile sunt inghetate pana in anul 2013, cu exceptia celor cu niveluri reduse.
Spania: Pensiile sunt inghetate in anul 2011, cu exceptia pensiilor minime garantate pentru persoanele sarace.

III. Reducerea salariilor
Cehia: Reduceri de salarii, mai mici de 10%, la latitudinea fiecarui ministru. In domeniile apararii si ordinii publice veniturile au fost diminuate cu 10%. Salariul Presedintelui va fi impozitat.
Grecia: Salariile vor fi diminuate cu 15%, iar in cazul angajatilor din companiile de stat salariile vor fi reduse cu 30%. Se va impune o limita maxima pentru salarii si bonusuri. Cheltuielile cu salariile vor scadea cu 770 mil. euro in 2011.
Irlanda: Salariile Primului-Ministru, al Viceprim-Ministrului si ale Ministrilor sunt reduse. Se stabileste un nivel maxim al salariului de 250 000 euro in sectorul public, inclusiv in agentiile de stat.
Italia: Se reduc salariile in sectorul public de la 1 ianuarie 2011 pana la 31 decembrie 2013 cu 5% pentru veniturile peste 90 000 Euro si cu 10% pentru partea din venituri care depaseste 150 000 Euro. In perioada 2011 - 2013, remunerarea angajatilor din sectorul public nu trebuie sa depaseasca nivelul din anul 2010. Acest lucru semnifica neinnoirea contractelor nationale colective, care sunt in vigoare pe toata perioada 2010 2013.
Portugalia: Salariile din sectorul public au fost reduse cu 5% in acest an, cu exceptia salariilor cu niveluri reduse.
Slovacia : Guvernul intentioneaza sa reduca cu 10% salariile ministrilor si parlamentarilor.

IV Reducerea / impozitarea pensiilor

Cehia: Se introduce impozitarea pensiilor in cazul pensionarilor care cumuleaza pensia si alte venituri (cum ar fi salarii, venituri din afaceri, inchirieri) si depasesc astfel limita de 840.000 coroane anual (aprox. 34.000 euro). In prezent este in curs de adoptare un nou cadru legislativ privind sistemul de pensii, care va aduce schimbari in calcularea pensiilor. Pensiile care se vor calcula conform acestui algoritm nou dupa data de 30 septembrie 2011, pentru categoriile 2 - 8 (exista 10 categorii de pensii, in functie de marimea contributiilor, 10 fiind cea mai mare), vor scadea treptat in decursul a cinci ani, cu procente intre 1-3%. Remuneratia si bonusurile platite pensionarilor militari sunt impozitate cu 15%.
Irlanda: Pensiile de stat mai mari de 12 000 euro se reduc cu 4% in medie. Reducerea cu 10% a pensiilor celor care se pensioneaza in prezent si modificarea drepturilor la pensie pentru noii pensionari.
Italia: Noi masuri: in perioada 1 august 2011 - 31 decembrie 2014 pensiile a caror valoare bruta este mai mare decat 90.000 euro se impoziteaza, astfel: 5% in cazul sumelor excedentare cuprinse intre 90.000 si 150.000 euro si 10% in cazul celor care depasesc 150.000 euro.