| Radandam a întrebat:

Exista femei gardiene care lucrează la penitenciar? Care este riscul sa mori acolo? Este asa stresant sa lucrezi acolo?

6 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Ca în prison Break.

| Dana2103 a răspuns:

Sunt gardiene, da este stresant si exista si riscul sa fi omorat dar nu prea se intampla

| Feitan a răspuns:

Din ce am auzit/vazut din documentare de pe Discovery, chiar si de la un Youtuber roman care a fost la puscarie, daca tratezi detinutii ca pe oameni o duci bine, daca esti caine si superi pe cine nu trebuie cu prima ocazie ai furculita in gat.

| Anaandreea11 a răspuns:

Doar în filme vezi asa numite episoade în care deținuții evadează și atentează la viata polițistului de penitenciar (asa se numesc acum la noi).
Ca femeie, dar ca și barbat trebuie să ai un psihic tare. Să nu pari vulnerabil sau să arati ca ești intimidat doar pentru faptul ca vei sta printre niște persoane care au comis infracțiuni și crime. Nu trebuie să-ți fie frica sau ceva. Penitenciarele sunt foarte securizate. Rolul polițistului e acela de paza, supraveghere, însoțire și etc. Nu vei fi supus la risc atâta timp cât ești pregătit/a sa actionezi in situatii mai speciale. Depinde și de tipul penitenciarului. Penitenciarele de maxima siguranta au cel mai mare grad de risc, dar salariul celor care lucrează acolo e plătit pe masura.
Merita să intri în sistem doar dacă ești făcut pentru asa ceva, dacă îți place ca mediul în care stai să fie unul serios și disciplinat.

| Radandam explică (pentru Anaandreea11):

La 4000-5000 de lei net ar ajunge?

| Anaandreea11 a răspuns (pentru Radandam):

Clar! Cu tot cu sporuri.