Întrebare recomandată | DarknLight a întrebat:

Hei, TPU, există cursuri în București pentru limbajul semnelor/nevăzătorilor? happy
Vă rog să-mi recomandați unul.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nevazatorii pot vorbi.
Doar la scris/citit folosesc semne Braile.

| DarknLight explică (pentru Bula):

What?! Ce nevăzători?! happy
Eu întrebam de limbajul semnelor. Cel al surdo-muților, bănuiesc?!

| Standt a răspuns (pentru DarknLight):

Tu nu stii nici ce intrebi?
"limbajul semnelor/nevăzătorilor"
"What?! Ce nevăzători?! "
Te hotarasti ce vrei?
Surdo-mutii au scoala lor speciala. Intreaba acolo daca se fac cursuri pentru ceilalti care vor sa se inteleaga cu ei.

| Bula a răspuns (pentru DarknLight):

Ai intrebat de nevazatori, nu de surdomuti!
De surdomuti nici n-ai pomenit in intrebarea!
(poate doar in vise)

| DarknLight explică (pentru Bula):

Da, am văzut după ce am citit răspunsul tău, ce am întrebat. happy Sorry!
Mai greșește și omul. Chiar când am pus întrebarea eram atentă la o emisiune fix pe subiectul ăsta, al autismului și al nevăzătorilor și al surdo-muților și văzând că deja a luat amploare și subiectul "handicap" sau "nevoi speciale" și pe aici pe la noi, am zis că vreau să mă apuc și de un astfel de curs.

Pentru SURDO-MUȚI, nu pentru nevăzători. happy
Adică limbajul semnelor.
Sper să primesc un răspuns. :/Sincer. Chiar vreau să urmez un astfel de curs. Caut pe net, dar nu găsesc ceva concludent.
Bine, depinde și de preț, nu cred că pot acum, dacă nu ar fi măcar un minim 300 de lei. sad Nu stau prea bine financiar și mai trebuie să-mi strâng și ceva bani de chirie, până mă mut. laughing)

| Bula a răspuns (pentru DarknLight):

Intereseaza-te la scolile pentru surdo-muti.