| csekoistvan a întrebat:

Hei, TPU! Vreau sa comand de pe eBay UK un colect, insa nu stiu cat ma costa transportul. Am citit pe undeva pe aici ca m-ar costa 200 de lei insa imi vine greu sa cred pentru ca al meu colet nu depaseste marimea unei carti si nici nu ajunge macar la 2 kg... Imi puteti spune asadar cam cat m-ar costa, daca imi vine prin posta sau curier si cat dureaza transportul? Multumesc

3 răspunsuri:
| Cezar a răspuns:

Pai, posibil sa te coste destul de scump, nu stiu daca 200 lei, nu am facut niciodata comanda de pe eBay!
Sunt unele site-uri care iti face comanda in locul tau contra cost vreo 35 de lei parca ..nu stiu sigur!
Dar daca ai paypal si pusa adresa, nu ai nevoie de astfel de site-uri posibile inselatoare!
Daca e din UK nu cred ca e tare scump! Daca ar fi din USA, da deoarece sunt costurile vamale!
Si coletul ajunge cam in 3 saptaman posibil o luna depinde! Si cred ca trebuie sa vorbesti cu acela cum vrei sa vina prin curier sau posta, sau sa bifezi o casuta daca exista. Cred ca vine prin posta daca nu trebuie sa bifezi nimic acolo la transport!

| Osirius a răspuns:

Nu conteaza marimea si greutatea coletului pana la 1kg, totul depinde de zona in care se afla expeditorul. Poti sa platesti o lira sau 100. Nu trebuie sa intrebi pe nimeni, scrie in anunt cat e transportul, daca ai cont. In functie curier (pe care il selecteaza expeditorul) coletul iti poate ajunge la posta sau prin curier expres. Toate coletele (mici) de pe ebay mi-au ajuns la posta. Doar pe amazon la un colet de 12kg mi-a venit prin curier, dar si transportul a fost mai scump.