| Ionut2143 a întrebat:

Hello!
Vreau sa ma apuc de ceva instrument sa cant, dar nu stiu ce sa aleg. Prefer intre saxofon si clape. Care din astea este mai usor de invatat?

7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut, cred ca este mai usor instrumentul la care poti exersa cel mai usor si mai mult. Iar acesta par a fi clapele. Iei ceva electronic, iti pui castile si ii dai drumul.

La saxofon s-ar putea ca vecinii sa iti tina ritmul in calorifer. Politia sa treaca sa auda si ea cate ceva...

| PeFuga a răspuns:

Incearca amandoua, apoi vezi care ti se potriveste mai bine. Eu as recomanda saxofonul, dar depinde si in care din cele 2 te regasesti mai bine... Mult succes si sa ne spui ce ai ales big grin

| Ionut2143 explică (pentru PeFuga):

Eu nu stiu canta momentan la niciunul, dar as vrea sa invat mai degraba la saxofon ca ma gandesc ca ii mai simplu de invatat decat clapele. Totusi saxofonul are mai putine butoane decat clapele...

| Foxglove13 a răspuns:

Clape

| Ionut2143 explică (pentru Foxglove13):

Nu stiu canta la nimic, deci nu stiu cum sunt. Dar eu as vrea ceva sa invat destul de repejor. Orga mi se pare grea ca are o gramada de clape, dar saxofonul nu are decat putine butoane...

| Foxglove13 a răspuns (pentru Ionut2143):

Nu te lua dupa clape laughing Sunt usor de invatat! Clapele si un copil de gradinita le invata! E usor! daca ai ambitie, e usorwinking

| JoannaC a răspuns:

Mie personal imi place pianul mai mult.Dar zic sa le incerci pe amandoua si o sa-ti dai seama singur la ce te descurci mai bine si care o sa-ti placa mai mult.Pentru altii e mai usor saxofonul iar pentru altii clapele. Unora le place mai mult saxofonul, iar altora le plac clapele.Deci,depinde de persoana.Succes! happy