| Georgyyyyyyy66 a întrebat:

Hey,ce materii se predau la Scoala de politie din Câmpina si se intra cu media de la bac sau din liceu? Pentru cel mai bun raspuns dau funda, promit! :*

5 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

In institutiile militare sau militarizate nu se intra cu notele de liceu: se da examen.
Pregatirea in Scoala de agenti de politie are la baza pregatirea specifaca, pregatire ce consta in:
- instructia tragerii
- tactica politieneasca
- dezvoltarea calitatii motrice
- autoaparare
- conducerea autovehiculelor de serviciu in regim prioritar
- criminalistica.
Pe langa acestea este pregatirea teoretica: legislatie, relatii interumane, intocmirea diferitelor documente etc.

| LisaJulie a răspuns:

Vei da examen de admitere la romana, o limba străină, istorie și o proba fizica destul de grea! Știu ca am avut mulți colegi care au dat la Câmpina

| Tonia a răspuns:

Bună, nu știu exact ce materii se predau, însă trebuie să susții examenul de admitere, care include proba scrisă, proba fizică, proba psihologică și evaluarea medicală. Media de la bac știam că se folosește doar la departajare, când este cazul.

| Rldpower a răspuns:

Buna! depinde daca vrei la ofiteri sau la sub-ofiteri. Din cate stiu, nu se intra cu media de bac, vei avea parte de materii care tin de spectrul uman, adica romana, gramatica, engleza.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Rldpower):

La Campina nu este scoala de politie pentru ofiteri.
La politie nu sunt subofiteri (nu sub-ofiteri), la politie gradul de subofiter s-a inlocuit cu cel de agent.