| DDCC a întrebat:

Îmi poate spune cineva care este freelancer și face bani din proiecte ce țin de programare sau editare video sau audio cum pot să reușesc să fac un proiect (oricât de mic/simplu) și să fiu plătit pentru asta?
Timp și efort pentru asta pot oferi. O aplicație cap-coadă din tutoriale de pe YouTube pot realiza dar nu reușesc să găsesc și să încep un proiect de freelancing.
Niște pași concreți, un link explicativ, orice, îmi poate oferi cineva?

2 răspunsuri:
| Ssssmokin a răspuns:

Poti incepe sa cauti de lucru pe site-uri precum freelancer.com, up-work.com, fiver.com. Daca ai cateva proiecte deja facute le poti pune in portofoliul de pe site. Incepi sa aplici la mai multe bid-uri pana cand cineva este interesat. Singura problema cu site-urile astea ii ca sunt pline de indieni, indonezieni etc. are lucreaza pe bani putini. Insa daca te pricepi si doresti sa investesti timp in freelancing, atunci merita sa incerci.
Nu stiu daca sunt si alte metode de a face freelancing( poate sa iti faci un site propriu/ pagina de Facebook in care sa te promovezi). Asta ar fi cam cea mai simpla metoda. Poate te ajuta si ceilalti cu alte idei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ssssmokin):

NU, NU, si iar NU! Decit sa isi bata capul aiurea pe mizeriile alea de site-uri mentionate de tine (am cont pe toate, am proiecte terminate girla, nu vorbesc din auzite), mai bine face frumos un joculet sau un icon pack FREE si le da drumul pe net.