| anonim_4396 a întrebat:

La pistoalele airsoft, se duce bila mai mult sau daca este mai usoara? Am gasit un forum in care scria ca daca bile este mai grea se duce mai mult este adevarat?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

E chiar simplu, nu conteaza ca e vorba de pistol.ia-o asa: arunci o pana si o piatra. Care ajunge mai departe? Pana care atunci cand intalneste rezistenta din partea aerului si gravitatia, cade, sau piatra care cade din cauza grvitatiei? Acum bineinteles, nici piatra nu trebuie sa fie prea grea, pentru ca gravitatia trage in jos cu o forta egala cu greutatea sa, adica masa inmultit cu acceleratia gravitationala. Deci o bila mai grea merge mai departe, dar sa nu fie prea grea.