| Mynameiz a întrebat:

Mi s-a rupt o placuta de la o menghina si tot o sudez si degeaba nu se prinde sudura pe ea de ce?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Placutele de menghina sunt prinse de corp cu suruburi (nu prin sudura).
Daca reusesti s-o demontezi (din suruburi) le poti inlocui daca gasesti altele la fel. In lipsa, provizoriu, poti face un inlocuitor de placuta dintr-o bucata de platbanda, la dimensiunile originale (inclusiv gauri, crestaturi etc) sau sa mergi la o scularie sa-ti faca alta.

Daca nu merge sa desfaci placuta, va trebui sa cumperi alta menghina.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cred ca vorbesti de -bacul - menghinei. Alea se prind in suruburi nu se sudeaza. Menghina este fonta si bacul e de otel, nu le poti suda una de alta.

| Mynameiz explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Sunt rupte

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Mynameiz):

Aha, presupun ca sunt rupte bacurile dupa cum spui acum. Nu desprinse de pe menghina. Pai e otel tratat termic, un otel care nici ala nu se sudeaza. Alea se inlocuiesc dar acum sunt mai greu de gasit fata de inainte. Depinde si ce tip de menghina ai. Cauta pe undeva de vanzare, la talcioc / targ de vechituri.