Întrebare recomandată | Bquna a întrebat:

Mi se cere de către angajat sa aduc "fișa de aptitudini medicina muncii". Asta de unde se ia? Am făcut săptămâna trecută control la o clinică plătită de angajator și mi-a spus că a primit azi mail cu rezultatele. Dacă are deja rezultatele, la ce mai are rost fișa de aptitudini? Clinica a trimis doar angajatorului rezultatele, mie nu. Și de unde o scot, de la medicul de familie?

4 răspunsuri:
| MireP a răspuns:

Mergi la un cabinet de medicina muncii si iti dau aia fisa, eu am platit 50 de lei, teoretic banii ar trebui decontati ulterior de catre firma.

| Bquna explică (pentru MireP):

Am înțeles asta, dar ce rost mai are să mă duc într-un alt cabinet de medicina muncii dacă deja am fost la medicina muncii în altă zi, la o clinică plătită de angajator și în care mi-am făcut analizele și controale necesare postului?

| MireP a răspuns (pentru Bquna):

Trebuiau sa-ti dea fisa, daca nu ti-au dat-o au trimis-o la angajator.
I-ai spus ca ai fost deja la medicina muncii saptamana trecuta?

| Bquna explică (pentru MireP):

Da, i-am spus. A zis că a primit rezultatele analizelor pe mail și că sunt bune, după mi-a trimis o poză cu documentele de care am nevoie ca să-mi facă contract de angajare. Iar în acea poză e specificată "fișa medicală de aptitudini medicina muncii".