| MuCelMic a întrebat:

Pentru cei care cunosc! Cum trimit un colet in tara (fara ramburs), trebuie completat vreun formular? Este vreo taxa fixa sau depinde de greutate etc.? Am inteles ca ar fi una de 5 lei? Spuneti-mi va rog, cum se procedeaza? Multumesc!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ambalezi de acasă coletul, îl lipești ermetic cu scotch (bandă adezivă). Îl poți lega și cu o sfoară, dacă vrei...
Scrii pe ambalaj, ADRESA EXPEDITORULUI (adică, a ta!): numele/prenumele tau, adresa/domiciliu, loc/jud, cât și ADRESA DESTINATARULUI, nume/prenume, adresă, loc/jud, cod poștal
- te prezinți la ghișeu cu coletul și spui să îți dea un "buletin de expediție" (altfel spus, un formular) pentru expedierea unui colet (e un scurt formular, care se completează atunci când expediezi un colet, fie ramburs, fie fără ramburs)
EX.
http://2.bp.blogspot.com/......editie.jpg

- nu completezi absolut nimic la ramburs (lași spațiu liber).
La destinație, formularul va fi rupt în două. Prima jumătate a formularului va rămâne la poșta din localitatea unde-l vei expedia, iar a doua jumătate va fi pusă în cutia de scrisori de la domiciliul destinatarului. Cu această bucățică de hârtie, destinatarul se va prezenta la ghișeu (cu actul de identitate) pentru a-și ridica coletul.

Nu e o taxă fixă, taxa de expediere ține atât de greutatea coletului, cât și de valoarea pe care o dai coletului, atunci când completezi formularul. Probabil și de destinație/km. Însă nu e o sumă mare.
Nu ești obligat să specifici valoarea produsului pe care-l expediezi (plătești mai puțin), dar în general, o valoare trebuie să-i dai, fiindcă în caz de pierdere, Poșta Română are obligația să te despăgubească (îți dă contravaloarea în lei). În general, nu se pierd coletele, eu n-am avut niciodată astfel de probleme. Că ajung la destinație în stare jalnică, se mai întâmplă. ))
- După ce ți se calculează taxa de transport, să nu pleci de la ghișeu, până nu primești o chitanță (dovada expedierii, unde se specifică data și ora trimiterii, conținutul etc).
- La destinație va ajunge după 4-5 zile. Nu mai devreme.

| MuCelMic explică (pentru floresdemayo):

Am aflat ca exista o taxa fixa! 4, 80 lei daca are pana in 2 kg. ce depaseste costa 5, 80 lei si mai apoi cam cate 0, 5 lei la fiecare kg in plus. oricum raspunsul tau este foarte bun, a venit tarziu dar e ok... multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Vei cantari la Posta coletul si vei plati taxele de livrare aferente (in functie de greutate).
Se va completa acolo un talon de expediere cu datele tale si ale destinatarului (in fiecare rubrica se specifica cine trebuie sa completeze spatiul respectiv - expeditorul, destinatarul, cei de la oficiul postal).

| MuCelMic explică (pentru dannyel86):

Raspunsul tau este general... aveam nevoie de informatii exacte. multumesc oricum!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, costa in functie de greutate. Eu stiu cand am trimis ca n-am completat nimic, decibanuiesc ca nu. Eventual daca returnezi un produs trebuie completat formularul de retur.
Nu cred ca e 5 lei, e vreo 10 lei numa un plic.