| sergiu2222 a întrebat:

Pot sa ridic un colet de la posta cu certificatul de nastere sau cu un alt act de identitate sau doar cu buletin?(e nevoie de seria buletinului?)

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai cu buletinul. Il mai poate ridica, cu buletinul sau, o persoana care are domiciliul la adresa mentionata pe colet. NU e nevoie de seria buletinului, ci este nevoie ca functionara de la posta sa te identifice dupa buletin (adica sa aiba in acelasi moment in fata si buletinul si persoana).

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Il poti ridica doar cu un act de identitate(buletin de identitate, carte de identitate ori pasaport). Certificatul de nastere este act de stare civila si nu act de identitate. Numai bine!

| brandiburu a răspuns:

Permis de conducere, pasaport. In general, pe permisul de conducere este trecut si CNP-ul.
Daca ai cartea de alegator, e mai usor: ai si seria de buletin si CNP-ul trecute acolo.
In plus, atat pasaportul, cat si permisul de conducere sau cartea de alegator, au poza ta imprimata. Pe certificatul de nastere nu ai nici o poza.

| cherrybomb a răspuns:

Da poti

| cherrybomb a răspuns:

Ma refer la pasaport sau alt act de identitate pe care scrie cnpul