| adrianbestboy98 a întrebat:

Salut,azi un prieten mi-a povestit patania unui alt tovaras de al lui si m-a rugat sa intreb pe undeva poate gasesc vreo informatie si am zis sa intreb aici poate ma puteti ajuta, avea un iphone 4s pe olx si l-a contacat un alt tip din alta localitate pentru schimb si el a acceptat(decizie proasta) i-a zis sa trimita amandoi in acelasi timp cu acte si tot el a us telu la curier si tipu ala s-a folosit de alta adresa si alt nume decat cele reale, exista vreo posibilitate sa isi recupereze telefonul deoarece a ramas si fara iphone si fara telefonul de la schimb si nu stie ce sa faca acum sa isi recupereze telefonul de la tipul care i-a dat teapa

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Să reclame la poliție. Se pricep ei să dea de urma borfașilor.
Asta ca să vă învățați să mai faceți afaceri pe site-uri obscure gen OLX, care nu oferă date certe despre cumpărători sau vreun istoric al acestora.

| Alexandru_Zamfir_1998 a răspuns:

Sa incerce la politie. Dar data viitoare cand vrea sa faca un schimb, ar trebui sa se intalneasca personal.

| adrianbestboy98 explică (pentru Alexandru_Zamfir_1998):

Pai stau si ma gandesc daca s-a folosit de numele si adresa altcuiva politia se duce peste saracu om care nu stie nimic

| Alexandru_Zamfir_1998 a răspuns (pentru adrianbestboy98):

Pai acel om are de fapt telefonul acelui tip. De exemplu, daca eu dau adresa vecinului meu, telefonul va ajunge la vecin, si de acolo poate fi recuperat. Acea adresa si nume sunt ale cuiva, cel mai probabil complice

| adrianbestboy98 explică (pentru Alexandru_Zamfir_1998):

Eu ma refer ca teapru s-a folosit de adresa si numele unui locatar anume care nu stie nimic...el doar a dat datele alea si s-a intalnit cu curierul la adresa respectiva daca respecitul face reclamatie la politie se duce peste om acasa si ala nu stie nimic sau cine a facut asta

| Salontanul a răspuns (pentru Alexandru_Zamfir_1998):

Nu-i adevarat! Cand curierul aduce telefonul nu se duce mai intai la adresa ci da telefon. Chiar daca s-au intalnit in fata casei, blocului poate sa nu fie cel din adresa. Deci doar telefonul este real si daca are cartela prepay, prinde orbul scoate-i ochii.