| IonutZEW a întrebat:

Salut ma cam grabesc, acum 10 minute a sunat cineva cu nr ascusc pe tata, tata fiind la servici si nu isi ia telefonul iar eu sunt acas doar cu mama, a zis ca are nu stiu ce datorie de dat si dupa i-a dat mesaj ca vine sa ia nu stiu ce bani, ei bine ce se poate intampla? sa sar la bataie daca e idiot? sau ce sa fac? daca vine incoa? mama a zis sa nu-l bag in seama daca vine... ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Ionut_Balan_1987 a răspuns:

Poti sa il bati

9 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Probabil cineva se plictisea, astfel ca a decis sa sune lumea cu numar ascuns. Nu cred ca va veni nimeni. Daca, totusi, chiar aveti datorii si te pomenesti cu cineva la usa, atunci suna la politie si gata.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti te intcorci si ne spui ce-ai facut, pana la urma?

Totusi, in cazuri de acest gen, nu inviti pe nimeni acasa si nu dai bani sub nici o forma la nimeni!
Le ceri sa-ti spuna cine sunt si de la ce firma sunt, le comunici sa vina cand este tatal tau acasa, sau sa-i trimita scrisoare tatalui tau despre suma aia si ce preprezinta.
Niciodata, dar absolut niciodata, nu bagi in seama oameni care se anunta ca vin dupa bani, mai ales cand tu nu esti cel care datorezi ceva.

| mihai69 a răspuns:

Nu deschizi; eventual chemi poliția dacă devine insistent.

| IonutZEW explică (pentru mihai69):

Pai a dat niste mesaje cu amenintari, fara nr ascuns pot sa-l raportez politiei?

| mihai69 a răspuns (pentru IonutZEW):

Da; dacă ai dovada (înregistare audio sau SMS) poți anunța poliția. Amenințarea e infracțiune și se pedepsește.

| doctorandus a răspuns:

Poate fi din multe cauze: fie e santajat, fie e un escroc (tip frauda nigeriana), fie are intr-adevar o datorie la el. In orice caz, tatal tau e major si ar trebui sa-si poarte singur de grija.

| DevilNight01 a răspuns:

Daca vine spune-i ca taicato nu e acasa si trebuie sa plece doar nu are ce sa faca are treaba cu taicato nu cu alt cineva

| IonutZEW explică:

Neah n.a venit era doar un farsir care n. avea ce face

| EmmR a răspuns:

Nu iti fa griji. Daca era o amenintare sigur nu suna cu nr ascuns. Probabil un cerșetor