| Daniel_Dan_1997 a întrebat:

Salut, sunt purtător de lentile de contact de vedere de 6 luni, azi am aflat că sunt niște lentile care le porți în somn si ziua vezi perfect,
Am 2 întrebări,
1 eu lentilele de contact de zi le am torice, există și lentile de noapte torice adică sa fie bune pentru mine?
2 sunt foarte scumpe, aproximativ?
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| gabbyella200051 a răspuns:

1 da exista dar intii de toate trebuie sa ai grija cu mărimea calitatea, vânzătorul. Astfel vei fi sigur ca sunt bune
2 In legatura cu pretul, depinde de producător, importator calitate. Deci unele care par banale pot costa o avere, altele ce par minunate pot fi necalitative
Dar înainte de orice trebuie sa faci o vizita la oftalmolog, pentru ati da reteta si indicatii mai precise asupra a ceea ce vrei

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Discuta cu un medic oftalmolog, este o pacaleala.

| Daniel_Dan_1997 explică (pentru Brigaela):

Nu e păcăleală mi-a zis un prieten,
Vreau sa stiu sigur daca ma ajuta si pentru problema mea, sa nu ma duc degeaba la doctorul meu e foarte departe...

| Brigaela a răspuns (pentru Daniel_Dan_1997):

Eu cred ca prietenul tau nu e medic si nici macar fizician specialist in optica si a fost si el pacalit cumva.
Din pacate, nu exista asa ceva, dar ca sa te convingi dintr-o sursa sigura, merita sa mergi la medic. Altfel vei ramane cu dubii (fiindca inteleg ca inca nu ai ajuns la liceu unde vei studia si fizica si biologia necesare ca sa intelegi de ce asa ceva nu e posibil)

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista un experiment de remodelare a corneei, banuiesc ca la acela te referi, dar cu riscuri serioase si efecte minime. Merg doar temporar, doar la perosnae cu astigmatism sau miopie mici si sunt recomandate foarte rar si doar cu titlul de experiment. Sunt foarte scumpe si oftalmologii nu le recomanda (fiindca producatorii ar trebui sa le testeze pe banii lor, nu sa pacaleasca cobai platitori)

| Eduard619 a răspuns:

Lentilele sunt foarte periculoase si ziua si au nevoie de atentie speciala, dar noaptea.
Eu sugerez sa renunti la idee happy