| Mega30 a întrebat:

Salut TPU! Am 13 ani si recent mi-am cumparat o camera profesionala pentru un mini film. Totusi, filmul s-a anulat. Eu am experienta cu editarea foto si video, dar nu am ce sa fac cu aceasta camera si am dat banii degeaba (nu am optiunea de retur).

Care ar fi un mod bun de a folosii aceasta camera? (Tinand cont ca am 13 ani)

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu crezi ca la anisorii tai este mai important sa mergi zilnic la scoala si sa inveti?
Este vital sa-ti completezi educatia, ca de filme si joburi o sa ai timp destul dupa ce termini liceul.
Acum focuseaza-te pe scoala, pe lectii, pe invatat serios ca sa poti ajunge la un liceu bun, sa realizezi ceva in viata.
In vacanta poti face poze si filmulete cate vrei, pentru placerea ta personala, dar acum, chiar ai nevoie sa iei scoala in serios, ca aceia este cea mai importanta parte din viata ta.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Mega30):

Invatand, ca asta este unica ta preocupare la acest moment.
Poti afce uns port in timpul liber ca ala este chiar o necesitate imensa la varsta asta, ajuatndu-te sa te dezvolti sanatos si armonios.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai putea sa faci filmulete pentru diferite evenimente ale membrilor familiei sau chiar pentru prietenii tai.Inveti sa lucrezi si intr-un program de editare video (gasesti tutoriale pentru oricare pe internet) si iti scoti banii investiti, plus profit.Succes!

| NLS a răspuns:

Daca spui ca ai ceva experienta in editare foto-video,
te-ai putea apuca de YouTube, daca ai ce prezenta altora.

1 clip la 1-2 saptamani e suficient pentru inceput, si daca esti bun, vei strange followeri pentru monetizare in maxim 2 ani.

Sau o idee si mai buna, cauta un tovaras, si mergeti la majorate, Balul Bobocilor, botezuri, evenimente de genul, care sa fie mai putin pretentioase decat nuntile.

Majoritatea evenimentelor sunt oricum puse sambata si duminica, nu te-ar deranja prea mult la scoala.
Editarea o poti/puteti face serile.

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns (pentru Mega30):

Locuiesti intr-un oras mare?

Inceputul e mai greu, spre foarte greu, cum nu esti cunoscut.
Daca chiar te pricepi, ar fi destul de simplu totusi:

Bati la usa tuturor fotografilor/videografilor, si ii intrebi daca nu au nevoie de un ucenic, ce are aparat propriu.

Alta idee:
editare video sau foto pe Fivver, Freelancer, UpWork, etc
Dar ca incepator trebuie sa stabilesti tarife mici, foarte mici.

Daca e ceva de acel aparat, il poti inchiria videografilor incepatori.
O persoana ce merge la evenimente sau realizeaza clipuri pentru reclame, are nevoie de 2 aparate de preferat.

Sau pastrezi aparatul ca sigur o sa ai nevoie si de el pe viitor, si te apuci de modelare si animatie in Blender, efecte speciale, etc.
Daca o sa ajungi foarte bun, o sa ai traiul asigurat mai tarziu, si va fi si fun (atata timp cat faci si sport, sa nu dezvolti probleme cu spatele-coloana).

Insa ideea de a crea tutoriale despre fotografie, videografie pe YouTube nu e nici ea de lepadat, eu as lua-o in calcul.

https://www.youtube.com/......tps?/watch

Sunt sigur ca ai auzit si de PixImperfect,
sau de puhoiul de YouTuberi ce au trecut pe DaVinci Resolve de curand si realizeaza tutoriale despre modul de lucru in program, tehnici de filmare, realizarea anumitor efecte,, etc

Unii au ajuns atat de urmariti, incat s-au lasat de job, si fac doar asta.

| Hyperion7 a răspuns:

Te poți apuca de vlogging, sa devii creator de conținut

| Dragobeta a răspuns:

Ai ce sa faci cu acea camera. Doar ca nu stii sa o folosesti.
Editarea nu prea are legatura cu operarea. Desi e posibil sa le stii pe amandoua, sunt domenii diferite. Ma intreb cata experienta ai tu la 13 ani.
Filmul ala care "s-a anulat", presupun ca nu s-a salvat la sfarsit. Ai manevrat ceva gresit.
Deschide cartea pe care ai primit-o odata cu camera si citeste instructiunile de folosire. Altfel, nu ai ce face cu ea chiar daca ai intrebat aici.
Apropo, de curiozitete, ce camera este?

Răspuns utilizator avertizat
| Dragobeta a răspuns (pentru Mega30):

Filmarile s-au anulat!
Invata sa scrii corect. Ai 13 ani si pretentii mari.
Cum sa intelegem noi ce spui acolo daca nu te exprimi corect?

Răspuns utilizator avertizat
| Dragobeta a răspuns (pentru Mega30):

Tu numai la examen te exprimi corect? Daca si in viata reala te exprimi ca un analfabet vei avea foarte mult de pierdut. Ia aminte la asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Dragobeta a răspuns (pentru Mega30):

Vai de capul tau! Vei ajunge un nimeni in viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Analex17 a răspuns:

Ce inseamna s-a anulat filmul? Ai formatat cardul de memorie?

Răspuns utilizator avertizat