| asasinkrid a întrebat:

am o mare problema imi mor puii de gainda..Acum cateva luni mai exact in luna mai sau sfarsitul lui aprilie cam asa am cumparat niste pui de gaina scosi la clocitoare.In total au fost 22, din 22 am ramas cu 17 pana in prezent. Puii au cam 4-5 luni..si zilele trecute le-am dat grau.(femeille batrane spun ca daca le dai grau ologesc) ei bine asa a fost..au inceput numai manance sa numai fie la fel cum erau ei..Erau niste pui energici piuiau acum..nimic nici un pas + ca unul a si murit. Oare o fi de la grau dar nu cred adica sunt mari au 4-5 luni le-am dat si concentrate, furaje, mancare de pui traditionala (oua+branza+malai) ca sa-i intareasca. Oricum in prezent sunt 16 dintre care 8 sunt bine iar 8 sunt molesisti, dabea se misca.Nu prea stiu mi-e frica sa nu moara.Eu locuiesc in Pitesti/Budeasa/sat Calotesti daca stiti o ferma de pui prin apropiere (cam de vreo 2-3 luni cam asa) sa-mi ziceti deoarece nu sunt sigur daca mai raman cu toti.Imi puteti zice macar cauza de ce ar putea muri? Precizez nu au paduchi, capuse.

4 răspunsuri:
| DenisaKarolina a răspuns:

Hmm, pai ar trebui sa le iei un fel de vitamine de bagat in apa, si puii nostri mureau pana le-am dat dinalea. Si in apa lor ar trebui sa bagi o bucata de fier. nu mai stiu de care of :/ ok, asta doar daca vrei! Si ai grija sa le dai cat mai repede altfel vor muri.

| TranquillaMDFK a răspuns:

Pentru pui, ( si ai mei erau foarte tristi si posomorati ) eu folosesc Oxitetraciclina cand sunt bolnavi si are un efect foarte benefic asupra lor. ( Reteta : 5 g oxitetraciclina la 1 kg de faina/tarate. sau 5 g oxitetraciclina la 3 litri de apa. ) Oxitetraciclina se gaseste in farmaciile pentru animale sau de unde cumperi furaje. Norocwinking

| TranquillaMDFK a răspuns:

Faina de porumb. sa nu exagerezi cu medicamentul. daca vrei poti aesteca totul cu putina apa. mananca mai bine