| Pavell a întrebat:

Am router weirles 5G nou cumparat de mine si nu am semnal in toata casa, mai exact routerul il tin undeva in alta camera si ne desparte 2 usi, distanta de la router pana la laptop este de 15-20 metri, totusi e router nou si bun! Care ar fi problema?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La distanta de 15-20m poti avea semnal foarte slab daca ai obstacole metalice pe linia de propagare sau alte materiale care ecraneaza semnalul.
De asemenea, poate frecventa routerului sa fie diferita de cele "cunoscute" de router.
Mai poate fi o problema: configurarea incorecta a routerului sau inchiderea logica a functiei wireless.

| Pavell explică (pentru Bula):

Pai in calea lui nu are nimic din metal, decat 2 usi din placaj slab, la care daca le dai un pumn sar de tot, plus ca de la podea si pana la usa este putin spatiu, 2-3 cm, deci ce pot sa ii fac?

| Bula a răspuns (pentru Pavell):

Verifica tot ce am scris!

Daca nu te pricepi, cheama un specialist.

| doctorandus a răspuns:

5 GHz trece greu prin ziduri, 2.4 GHz e mai convenabil.

| Laur195 a răspuns:

Ce marca este router-ul?

| Pavell explică (pentru Laur195):

Technicolor,ceva de genul, e din Anglia luat pentru ca eu sunt in Anglia

| Laur195 a răspuns (pentru Pavell):

Nu am auzit niciodata de marca aceea de routere deci nu imi pot da o parere despre el, in primul rand trebuie cum a zis si bula, sa nu aiba niciun obstacol mai ales din metal prin imprejurimi...sa stii ca si draperiile diminueaza semnalul laughing am avut eu o problema de genul