| Stefan_Bagdan_1985 a întrebat:

Daca vreau sa dau bacul anul asta am voie sa dau la ce materie vreau,inclusiv si cele orale,daca vreau sa aleg de exemplu limba engleza, numai...pentru ca eu cand am dat bacalaureatul acum 8-9 ani,nu am picat la nici o materie,ci am lat note mici,de trecere numai la matematica,romana oral si numai stiu ce,si nu mi-a iesit media,am luat 5, 97! Am depus eu contestatii,dar degeaba, nu am mai reusit sa smulg cei 3 sutimi ca sa fac nota 6 sa iau bacul! In fine,anul asta m-am hotarat sa dau iarasi,tinand cont de faptul ca imi pot alege eu materia sai materiile la care vreau sa redau,dar nu sunt bazat pe mai nimic din materiile care sunt,adica la mate sunt praf,limba romana,praf,insa la limba engleza oral ar fi ok daca as putea da! Deci intrebarea este, pot sa dau la engleza oral?

Răspuns Câştigător
| anonim112233dia a răspuns:

Deci...cele orale nu influenteaza media la BAC. Tu ai de ales intre 3 materii dar scris (aceleasi materii la care ai dat si prima oara, scris ). Poti alege mate, romana sau cealalta materie care ai avut-o si inainte.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Precizează EXACT în ce an ai dat BAC-ul şi la ce profil/specializare ai fost ( eventual şi materiile de examen )!

Apoi mai vedem...

Dacă NU, atunci cauţi pe edu.ro happy

Toate cele bune.

| Stefan_Bagdan_1985 explică (pentru bursuc001):

Pai eu am fost la liceul Anghel Saligny, este un liceu de constructii..acum 10 ani! Am dat bacul,am dat la romana,mate,geografie,si la materia de profilul la care eram si anume la MOM,Masini si Organe de Masini,asta era examenul scris, dupa care am mai dat la educatie fizica, asta era optionalul, si oralul, limba romana si la alegere am avut limba engleza si franceza.Eu am ales engleza, ca si stiu si imi si place, la franceza eram praf, cu toate ca am studiat-o 10 ani la scoala! in fine, deci am dat la engleza, dar neavand noroc, am luat 6! NU sunt bazat pe romana, nici pe mate, nici pe celelalte, la o adica cred ca ma intelegeti ca au trecut 10 ani,fratilor! Si intrebarea mea,era daca pot sa dau la engleza oral! Asta vreau sa stiu! Dar daca nu gasesc nimic pe net,si nu primesc nici un raspuns corect pe acest site,o sa ma duc pana la liceul unde am invatat,la secretariat si o acolo o sa intreb,cu toate ca in luna ce vine,si anume luna mai, se fac inscrierile pentru prima sesiune de bac din iunie, si mai mult ca sigur, o sa aflu atunci! Aaaa, si mai trebuie sa platesc ceva in afara de cei aproape 40 de ron pentru inscrierea propiriu-zisa, adica ceva pe la posta, nu stiu...o chitanta ceva, ca si la cazier sau ceva de genu'? Sau numai inscrierea, care am zis ca costa 36-37 de ron per materie? daca vreau de exemplu sa dau la mai multe, sau daca vreau sa dau tot bacul, ma costa cate materii sunt + 37 ron! Deci, pot sa dau la engleza oral, da sau nu? Multumesc!?

| bursuc001 a răspuns (pentru Stefan_Bagdan_1985):

Cu plăcere!

"IV. ÎNSCRIEREA CANDIDATILOR :
Art.35 - (1) La examenul de bacalaureat se pot înscrie atât candidatii din seria curenta, cât si cei din seriile anterioare, care nu au promovat examenul de bacalaureat.
(4) Înscrierea candidatilor pentru examenul de bacalaureat se face, prin fisa-tip
informatizata, la secretariatele liceelor pe care acestia le-au absolvit, numai în
perioada prevazuta în calendarul examenului, dupa cum urmeaza:
b) pentru candidatii din anii precedenti si pentru candidatii din seria curenta, în cazul
celei de a doua sesiuni, înscrierea se face, în perioada prevazuta de calendarul
examenului de bacalaureat, de catre secretariatul unitatii de învatamânt pe care
candidatii au absolvit-o, pe baza actelor prezentate de acestia (certificat de nastere si,
dupa caz, de casatorie, un act de identitate, foaia matricola, adeverinta cu notele la
probele pentru care solicita recunoasterea notelor).
c) pentru candidatii din seriile anterioare, în situatia schimbarii domiciliului în alta
localitate, mentionata ca atare în buletinul/cartea de identitate, candidatii se pot
înscrie pentru a sustine bacalaureatul la o unitate de învatamânt de acelasi profil,
stabilita de comisia de bacalaureat judeteana din judetul în care se afla noul domiciliu
Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010, privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat -2011
_______________________________________________________________________________
Metodologia de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat - 2011
al candidatului. În afara acestei situatii, înscrierea în alt judet este permisa numai cu
aprobarea Comisiei Nationale de Bacalaureat, în urma unei cereri motivate si
însotite de documente doveditoare, transmise la Directia Generala Educatie i Învaare
pe Tot Parcursul Vieii.
Art.36 (1) Candidatii care au participat si au fost respinsi la sesiuni anterioare de
bacalaureat organizate începând cu anul 2003 si care solicita recunoasterea unor
probe promovate în aceste sesiuni, vor prezenta la înscriere si o adeverinta, eliberata
de unitatea de învatamânt absolvita, din care sa reiasa rezultatele obtinute la
examenul de bacalaureat în sesiunile mentionate. Adeverinta va preciza, pentru
fiecare sesiune, disciplina sustinuta si nota obtinuta la fiecare din probe. În cazul în
care candidatul nu s-a prezentat la una/la mai multe probe sau a fost eliminat din
examen, acest lucru va fi mentionat în adeverinta. Adeverinta va fi semnata de
directorul si de secretarul unitatii de învatamânt absolvite si va purta stampila
acesteia.
(2) Recunoasterea probelor promovate în sesiunile anterioare anului 2010 se face în
conformitate cu prevederile alin. (1), dupa cum urmeaza:
a) proba orala de limba si literatura româna se echivaleaza cu proba A. de evaluare a
competentelor lingvistice de comunicare orala în limba româna;
b) proba orala de limba si literatura materna se echivaleaza cu proba B. de evaluare a
competentelor lingvistice de comunicare orala în limba materna, în cazul elevilor care
au urmat studiile liceale într-o limba a minoritatilor nationale;
c) proba orala sustinuta la una din limbile moderne de circulatie internationala
studiate în liceu se echivaleaza cu proba C. de evaluare a competentelor lingvistice
într-o limba de circulatie internationala studiata în liceu;
d) proba scrisa la limba si literatura româna se echivaleaza cu proba E.a) proba scrisa
la limba si literatura româna;
e) proba scrisa la limba si literatura materna se echivaleaza cu proba E.b) proba scrisa
la limba si literatura materna;
f) proba scrisa sustinuta în sesiunile anterioare anului 2010 la oricare din probele d),
e) sau f), la matematica, respectiv istorie, se echivaleaza cu proba E.c), definita
conform prezentei metodologii;
g) proba scrisa sustinuta la una din disciplinele fizica, chimie, biologie, informatica,
respectiv geografie, filozofie, logica si argumentare, economie, psihologie si sociologie
în cadrul probelor d), e) sau f) din sesiunile anterioare anului 2010 se echivaleaza cu
proba E.d), definita conform prezentei metodologii.
(3) Recunoasterea probelor mentionate la alin. (2) f) si g) promovate în sesiunile
anterioare anului 2010 se face doar daca disciplinele sustinute coincid cu disciplinele
pe care absolventii promotiei 2011 au dreptul sa le sustina în cadrul examenului de
bacalaureat 2011, în conformitate cu filiera, profilul si specializarea absolvite.
(4) Pentru absolventii din seriile anterioare anului 2010, carora le-a fost echivalata
proba orala promovata la limba si literatura româna, limba si literatura materna sau
la limba moderna nu se elibereaza certificatul care atesta nivelul de competenta
lingvistica.
Art.37 - (1) Recunoasterea unora dintre probele promovate în sesiunile anterioare,
pentru sesiunea curenta, este conditionata de solicitarea scrisa de recunoastere a
probelor promovate în sesiunile mentionate la Art. 4. , care se face în momentul
Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010, privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat -2011
_______________________________________________________________________________
Metodologia de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat - 2011
înscrierii pentru una dintre sesiunile anului 2011. Candidatii vor preciza în fisa de
înscriere probele si disciplinele corespunzatoare la care doresc sa li se recunoasca
rezultatele obtinute în sesiunile mentionate la Art. 4. În fisa de înscriere se specifica,
de asemenea, probele pe care solicita sa le sustina, respectiv disciplina pe care doresc
sa o sustina la fiecare proba, precum si tipul de subiect pentru disciplina respectiva.
(2) Nedepunerea cererii de recunoastere a uneia dintre probele promovate într-o
sesiune conduce la prescrierea dreptului de a solicita recunoasterea notei initiale. În
cazul în care candidatul a sustinut, în sesiuni succesive, aceeasi proba, la o eventuala noua cerere de recunoastere a probei respective, i se va recunoaste ultima nota obtinuta la aceasta proba." - SURSA = Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010, privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat -2011 ( VALABILĂ şi pentru BAC 2014 ) - vezi linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4799-31-08-2010.zip

Din păcate, proba de la Engleză NU se mai socoteşte la media de la BAC - ci, doar se dă un Certificat de competenţă lingvistică sad
Astfel că, NU te ajută să dai examenul de la Engleză!

Va trebui să te hotărăşti dacă dai una ( sau mai multe probe ) din : Română şi/sau Matematică - probele obligatorii.

Iar la "proba la alegere" a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

O zi frumoasă.

| Donnii a răspuns:

Depinde la ce liceu dai, depinde ce profil ai fost la liceu, depinde de mai multe...