| anonim_4396 a întrebat:

In Romania se aplica pedeapsa cu moartea? Si pentru ce? Precizez ca e pentru un proiect si am nevoie de raspunsuri serioase. Funda

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu.

| RAY a răspuns:

In Romania se aplica pedeapsa pentru nefurt, daca nu ai furat niciodata te fura statul toata viata, nici un stat din ue numai se pedepseste, cel mai cool a fost cu norvergianul ala a macelarit tot ce a putut si sta doar 20 de ani ca apoi omul sa termine ce nu a terminat, i love usa

| T0T a răspuns:

Nu se mai aplică de la Ceaușescu.

| Fatamuntilor a răspuns:

In Romania pedeapsa cu moartea a fost abolita!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Adica romanii nu pot fi pedepsiti cu moartea?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Cea mai mare pedeapsa este inchisoarea pe viata!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Si pentru ce infractiuni este data

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

-in Romania nu se aplica pedeapsa cu moartea;
-ultimii oameni care au murit prin aceasta pedeapsa au fost Nicolae Ceausescu si Elena Ceausescu in '89 la revolutie, condamnati pentru genocid contra poporului;
-Romania a semnat in aderarea la UE un tratat de respectarea drepturilor omului printre care intra si dreptul la viata;

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci romanii nu pot avea parte de aceasta pedeapsa? Iti ofer funda

| PeFuga a răspuns:

Nu

| Tpuist a răspuns:

Nu se mai aplică de când soții Nicolae și Elena Ceaușescu au fost condamnați la 25 decembrie 1989. Acum nu se aplică pentru nimic, dar până atunci pentru infracțiuni grave ca, crimă și genocid. Un condamnat la moarte în timpul comunismului a fost criminalul în serie Ion Râmaru.