| steffyboy a întrebat:

Trebuie sa invat pe mama sa umble la pc sa vada un serial pentru ca eu nu prea stau pe acasa, mama fiind paralel cu calculatorul...Cum sa fac sa ii explic sa inteleaga si ea?straight face

Răspuns Câştigător
| oOoRubyoOo a răspuns:

Mai usor este sa te folosesti de programe care inregistreaza actiunile dinainte.
Practic tu ii setezi la ce link sa se duca sau ce sa faca si face asta automat
DoItAgain este o aplicatie draguta, sunt mai multe dar aia mi se pare destul de usor de folosit
Poti face chiar in notepad niste actiuni ca mai apoi sa pui la startup si calculatorul sa execute acele actiunii, poti pune si timp de asteptare intre actiuni(dar aceasta metoda e mai complicata pentru ca trebuie sa scrii manual in notepad comenzile si sa le salvezi ca.bat sau.vbs depinzand de modul in care scrii codurile)

Bineinteles ca poti sa ii scrii pe foaie ca sa stie ce sa faca, dar daca e ca mama...mai bine nu...

4 răspunsuri:
| viktorxxx a răspuns:

Pentru inceput, ca sa-ti fie si tie mai usor (de explicat) si mamei tale (de inteles), mergi in pagina unde este serialul si fa o scurtatura pe desktop (copiezi adresa paginii din bara de adrese, dai clik dreapta pe desktop, new shortcut, si lipesti adresa. Acum, mama ta nu are decat sa deschida scurtatura si sa dea play la care parte din serial doreste. Bafta!

| ZvT a răspuns:

Scrii pe foaie pas cu pass. Ştiu eu pe cineva care formatează calculatorul aşa.

| XkkOOjs a răspuns:

E cam greu happy de obicei parintii au ramas cu conceptiile vechi si nu prea se pot acomoda cu "noul". Deabea ca l-am invatat pe tata cum sa asculte radio la casti, dapai sa il mai invat sa umble si pe laptopul meu.Dar poate ca mama ta e mai moderna si ii poti explica pas cu pas.

| steffyboy explică (pentru XkkOOjs):

Nu credrolling on the floor... abia stie sa miste mouse-ullaughing)