| iorgalorena a întrebat:

Am 9 ani si nu stiu ce sa fac.Ieri mi-a intrat o pioneza sau un tep in picior.Nu pot sa calc tot timpul.Ce credeti ca e, si ce imi face la spital? Va rog frumos sa imi spuneti pentru ca nu mai pot de durere, iar mama ma pune sa stau sa umble cu acul acolo sa vada ce e. Funda cum o trimit? O sa va dau daca imi raspundeti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ѕмιℓєє a răspuns:

Bună!
La spital, probabil o să verifice ce ai, fiindcă mama ta poate nu îţi poate spune ce ai în acel loc.
Probabil, o să te cureţe cu apă oxigenată ( e doar apă care este ca şi alcoolul mentolat cu care te dai ca să calmeze pişcăturile, doar că nu simţi acea răcoare), îţi pune un unguent şi îţi face un vaccin anti-tetanus, care nu doare absolut deloc, ba mai mult, o pişcătură de purice doare mai tare, pe urmă probabil îţi va prescrie vreun unguent sau antibiotic cu care să te dai pe rană, sau umflătură şi totul va fi bine.
Fi liniştită, nu te va durea deloc. happy

| iorgalorena explică (pentru ѕмιℓєє):

Din fericire m-ia trecut piciorul.Ma mai doare foarte putin. Nu stiu care este raspunsul castigator pentru ca ambele raspunsuri sunt corecte.

4 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Buna,Lorena! Locul e umflat? E tare la palpare? Cel mai probabil la spital iti va dezinfecta locul, iar daca este vorba de tep il va scoate. Eventual va face o injectie antitetanos, daca ti-a intrat pioneza si acesta a fost ruginita.
Pentru a da funda.Astepti pana primesti mai multe raspunsuri.In dreptul oricarei raspuns vezi o funda gri.Cand te hotaresti cui dai funda, dai clic in dreptul raspunsului care il consideri ca te-a ajuat.

| iorgalorena explică (pentru Fatamuntilor):

Multumesc mult. nu prea intru pe acest cont poate de acea nu imi apare nici o funda

| iorgalorena explică (pentru Fatamuntilor):

Nu este tare la palpare, dar din fericire mi-a trecut