| valy69669 a întrebat:

Salutare. Am fost la dentist și mi s-a pus mai multe plombe.
Dar la sfârșit mi-a făcut o plomba și mi-a trecut pe bon
Obturatie
Fibra sticla
Deci și obturatie și plomba
Dar am doar plomba.
obturatie este " plomba"
Ma puteți ajuta va rog?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ai fost acolo, suna l pe medic si intreaba-l, nu veni la noi cu ceva ce nu stim ce au facut ăia acolo. Tie ti au facut lucrarea tu erai acolo de ce nu ai intrebat medicul cand erai la el in cabinet? Acum daca nu ai numarul lui, astepti pîna luni si te duci la el si il intrebi.

| StrongHeart a răspuns:

Citez:"Obturatia de canal este ultima etapa a unui tratament endodontic. In centrul dintelui se afla o camera numita endodontiu care adaposteste pulpa dentara, cunoscuta si sub numele de nerv. Pulpa dentara are rol in dezvoltarea dintelui, iar dupa formarea lui, contribuie la pastrarea sanatatii lui. De indata ce pulpa dentara este afectata de patrunderea bacteriilor, aceasta moare si, pentru a se evita caderea dintelui, se intervine prin tratamentul endodontic: se indeparteaza tesutul afectat si se obtureaza canalul"
Intelegi? Plomba e materialul fizic, obturatia e procesul de indepartare a nervului si de obturare a canalului.
Tu ai platit exact ce ti s-a facut, nici mai mult, nici mai putin.

| valy69669 explică (pentru StrongHeart):

Doar la 2 masele mi-a pus pe bon și obturatie.
La al3 le-a nu mi-a pus. și a fost aceeași lucrare. Nu stiu ce sa cred. in afara de plomba nu a mai pus nimic peste

| StrongHeart a răspuns (pentru valy69669):

Lucrarea a fost facuta la microscop? daca da, iti poate arata negru pe alb, in fotografii pe monitor ce a facut si vei stii daca a fost sau nu in regula cat ai platit.

| StrongHeart a răspuns:

Adica iti curata canalul ala afectat, iti scoate ce deranjeaza acolo.
Procesul asta nu e deloc simplu.Ti l-a facut la microscop?
Gandeste-te ca atunci cand faci ceva la casa, platesti materialele si manopera.In aceeasi idee, in cazul tau manopera include si obturatia canalului sau canalelor in functie de cate este vorba la problema ta.Eu la ultima lucrare am avut de obturat 6 canale.
In cazul tau plomba reprezinta materialul, banii astia nu se duc la dentist, sau nu in totalitate, mare parte din ei se duc la tehnicianul dentar.
Iar tratamentul de obturatie este manopera daca vrei, ca nu e deloc simplu ce ti-a facut acolo si necesita atentie mare.
Practic,ti-a salvat dintele, daca nu iti facea obturatia, acel dinte nu putea fi salvat.