| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca trebuie platita o taxa in plus pentru a intra in posesia diplomei de absolvire (facultate)? Mersi

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Depinde! ---fiecare universitate, in virtutea autonomiei sale, stabileste printr-o hotarare a senatului acelei univarsitati daca se plateste aceasta taxa sau nu.De regula, universitatile de stat nu cer taxa pentru eliberarea diplomei de finalizare a studiilor ci doar una pentru eliberarea de urgenta a acesteia sau o taxa pentru eliberarea duplicatului de diploma. In schimb, mai toate universitatile particulare impun plata unei asemenea taxe.

| anonim_4396 explică (pentru alessia5158):

Tocmai asta-i problema, ca-i particulara.