| Draagos a întrebat:

Stim ca viteza luminii este 299.792.458 m/s, Dar viteza intunericului care este? straight face

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ne gandim ca intunericul inseamna absenta luminii si ca acesta nu provine de la corpuri naturale(stele) ori artificiale, precum lumina, atunci nu putem spune ca are viteza. Numai bine!

| maria_4358 a răspuns:

Trage un **** in geam si vezi cat di repidi sa-intuneca.

| Costea_Vlad_1996 a răspuns:

Viteza intunericului este viteza de retragere a luminii. Daca stingi un foc, lumina pe care el o produce dispare, pur si simplu. Daca ai stinge Soarele(teoretic vorbind), toata lumina pe care el o produce s-ar evapora.

| Zuza_5632 a răspuns:

Stii ce cred eu? Intunericul nu e o ''chestie'' permanenta,cum este lumina, ci este o stare care se creaza in lipsa luminii si dispare la aparitia acesteia! Daca ar fi caracterizat prin viteza, as spune ca are viteza luminii! Acum ramane sa apara cineva sa ne spuna daca are viteza sau nu... happy big grin

| Sturvy a răspuns:

Aceeasi laughing logic laughing