| Kasandra_7363 a întrebat:

Daca viteza luminii are viteza de 299.792.458 m/s, viteza intunericului care este?

Răspuns Câştigător
| MadnessCaffe a răspuns:

A mai fost pusa intrebarea.

Intunericul nu are viteza. Intunericul este ca un gol umplut de lumina.

Ia un castron (intunericul) si toarna apa (lumina), castronul e umplut de apa (intunericul de lumina). Intunericul nu are unitate de masura, nu tine cont de timp, de absolut nimic, el pur si simplu exista, fara nici o explicatie.

15 răspunsuri:
| Deeaa a răspuns:

299.792.458 m/s

| MeGustaaa a răspuns:

Nu cred ca exista

| MeGustaaa a răspuns:

Scz este egala cu cea a luminii

| PaulaGGiyongchy a răspuns:

Este aceeasi cu viteza luminii! Apropo de aceasta intrebare este si o gluma: S-a dovedit ca viteza intunericului este egala cu viteza luminii! – aceasta descoperire a fost facuta de cercetatori cand iesind din laborator, din greseala au stins lumina.

| andragrigoras2000 a răspuns:

Deci...thinking daca viteza lumini este de 299.792.458 metrii pe secunda, atunci viteza intunericului este de 299.792.458 metrii pe minutbig grin laughing
imi dai funditzzza?batting eyelashes

| LigiMe99 a răspuns:

Intunericul nu are viteza, el apare in lipsa luminii. Lumina este reflectata de orice obioct, asa vedem noi culorile acestora. In momentu in care lumina nu este reflectata de o anumita parte a unui obiect, deoarece lumina nu ajunge la acea parte a obiectului, se creeaza umbra (intunericul). Daca celelalte obiecte nu ar reflecta lumina, umbra ar fi perfect neagra si nu am putea vedea nimic, decat o pata neagra, dar fiind reflectata, ajung pete de lumina si pe intuneric. Asa deci, cum spuneam, intunericul nu are viteza.

| gabriel_9090 a răspuns:

Pai lumina e mai rapida ca intunericul in orice caz dar iti spun eu nu se poate masura in m/s pentru ca depinde daca cine de la soare ii mai inceata daca esti intr-o camera cu lumina aprinsa si o stingi atunci e mai rapida in orice caz intunericul se bazeaza pe lumina.

| JackieSue a răspuns:

Intunericul e static, nu are viteza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi viteza; intunericul este lipsa de lumina

| FreshDreams a răspuns:

Hmmm,intrebare capcana?happy
Este tot 299.792.458 m/s, pentru ca atunci cand este intuneric intr-o incapere si aprinzi becul, intunericul se evapora in momentul in care apare lumina.

| ColorGirl a răspuns:

Viteza sunetului este de 331 m/s dar a linistii? Intrebari proste...viteza intunericului este identica cu viteza luminii, intunericul este lipsa luminii, deci cand lumina dispare cu 300.000 km/s intunericul "apare" cu aceeasi viteza tongue

| Knight_2136 a răspuns:

Viteza intunericului este aceeasi cu ce a lumini.

| RRoberta a răspuns:

Întunericul nu se propagă, întunericul e deja "acolo". Fiind nimic altceva decât absenţa luminii, poţi considera că se propagă cu viteza luminii.

| Gamer a răspuns:

-299.792.458 m/sbig grin

| SaKurAa a răspuns:

Pai cam toti de aici gandesc logic. Mie imi place sa imaginez chestii... Deci daca viteza luminii este de 299.792.458 m/s, intunericul este automat mai rapid, pentru ca atunci cand aprinzi un bec intr-o camera intunecoasa, intunericul dispare cand se aprinde becul, deci lumina nu il prinde niciodata din urmawinking. Dupa aceasta explicatie mintea mea tinde sa creada ca viteza intunericului este mai mare de 299.792.458 m/s