| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare,știu că o să îmi iau hate pe site-ul ăsta TPU dar efectiv nu mai rezist,simt că intru in depresie!
Acum in timp ce scriu afară pe fotoliu îmi este rău și am numai gânduri nasoale, nici chiar de suicid,am ajuns sa îmi fie silă să mai ies din casă,toată lumea are ceva cu mine,râd și fac misto-uri. Nimeni nu înțelege prin ce trec, cum e să iei bully de mic dupa cum arat, că sunt închis la piele și așa mai departe!
Am o imagine de rahat în tot orașul, oriunde merg sunt strigat pe porecla și da porecla mea e "Guță" și am urat porecla asta de la 7 ani și acum am 21(am 14 ani de poreclă).
Mereu am incercat să scap de ea și așa m-am apucat de muzică Trap.
2 piese de ale mele:
Asta-i cu mesaj
https://youtu.be/DLmJJ2KtZNQ

Asta-i și cu și fără
https://youtu.be/F6YXvNJOf0Q

Și o să îmi spuneți : "dar zi sa nu îți mai zică așa" usor de spus,tot nu se opresc și dacă o poreclă o ai o ai toată viața.

Și la mulți când mă strigau pe porecla ii înjuram de morți, de ce apucam ori le arătam degetul din mijloc!

Efectiv o iau razna când sunt strigat pe poreclă și mă simt rahatul orasului.

Voi cunoașteți orașul Huși că de acolo sunt eu?

Mă gândeam să mă mut la Brașov, dar pot de abia peste jumătate de an, că trebuie sa iau permisul că mai am de dat traseul, de strâns măcar 2500-3000 euro o mașină,plus taxe, cheltuieli la mașină, un implant dentar măcar și bani pentru mutarea in apartament.

Dar m-am gândit dar nu sunt sigur la un credit imobiliar pentru un apartament cu 2 camere decent daca aș găsi sa fac rate pe 30 ani fară avans și cred că ar fi maxim 1500 lei pe lună, nu știu exact!

13 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

La problema legata de culoarea pielii ti-am mai raspuns, dar tot dai importanta oamenilor ieftini, e treaba ta.
Legat de creditul imobiliar, ca se te pun in tema ca am umblat pe la banci recent, deci, la un salariu minim pe economie, daca iei in mana aproximativ 4000 lei, banca mai mult de 46.000 euro pe 30 de ani nu iti ofera, ceea ce e putin, un apartament decent incepe de la 55.000 euro, o garsoniera confort 1 e in jur de 50.000 euro, vorbesc de preturile din Brasov. Bun, tu trebuie sa ai in vede urmatoarele:
-creditul noua casa cere avans de 5%, daca imprumuti 55.00 euro, ai de dat avans 2750 euro, plus acte notar cam 3500 lei, plus ceva taxe cerute de banca, cel mai sigur e sa ai in mana in jur de 3500 euro
-creditul ipotecar cere avans de 15%, asta insemnand la un apartament de 55.00 euro, dai avans 8250 euro, ceea ce e enorm, plus acte notar si taxele bancii
Clar creditul noua casa e varianta mai ieftina, dar gandeste-te ca nu iti ofera banca mai mult de 46.000 daca castigi maxim 4000 lei, deci va trebui sa adaugi din buzunar sa ajungi la suma aia, si da, rata lunara ar fi in jur de 1500 lei.
Daca te bagi in 2, cu viitoarea prietena/nevasta, te ridici bine, peste 60.000 euro, fiind doua salarii, dar sfatul meu, fa singur cand vei avea banii.

| dullcat a răspuns:

E mai aproape sa te muti in Iasi.Cu parintii ai discutat despre planurile astea?

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

Mă gândeam să mă mut la Iași dar nu ar merge glovo cu mașina., La Brașov ar merge că nu e mare traficul și nu e așa aglomerat și cu mașina la Iași pierd și timp și bani din cauza traficului, Plus că Iași-ul e mult mai complicat și mult mai haotic, Brașovul e mai simplu, l-am învățat așa în mare cât de cat

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

Deplasarea in trafic dintr-un oras nu prea o inveti de pe internet.In locul tau as cauta sa nu depind de masina.Plus, Brasov este oras turistic, vin sute de mii de oameni tot anul.Crezi ca traficul e mai usor?

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

In Brașov pare altceva străzile par mai întinse, trafic mai ușor, e mult mai simplu orașul, am locuit jumătate de an în Brasov și știu cum e orașul! Când am fost in Iași(nu am fost așa des)Prin zona mall-ului Palas era îngust și aglomerat!
Sa îți zic care e diferența dintre Iași și Brașov, Iași e mic că întindere are cam 100km± si 320k locuitori aproximativ, plus ce mai vin studenți din alte orașe și etc dar pe când Brașov e mai întins și are și mai puțini locuitori decât Iași-ul are 250k locuitori și vreo 250km
Deci contează și cât de întins e orașul
Că eu vreau sa fac glovo cu mașina și fac mai multe comenzi,plus că mai mai pot proteja de negreala vara adică să nu mă mai închid la piele,nu mă ploua, nu mă ninge, nu stau in frig că mașina mai tine de cald, plus că vreau sa strâng bani de mașină, dar trebuie sa am și permisul că am traseu pe 13 septembrie

| StoicAnalysis a răspuns:

E o problema la tine, nu la ceilalti. Daca ai ajuns sa schimbi orasul din motivele astea, inseamna ca perceptia ta despre tine in bine este de 0%. Invata sa ignori parerile jegoase ale altora si sa te imbunatatesti in felul tau fara sa cazi in depresie.
Am avut in viata porecle mult mai nasoale decat tine si am fost ridiculizat si batjocorit aproape toata viata. Dar asta nu m-a facut sa ma plang si sa plec din oras. Le-am demonstrat tuturor ca ridiculizarile lor, sunt pistol cu apa pe langa ce pot face eu fara sa-i bag in seama. Daca tu nu dai doi bani pe propria ta persoana, atunci cine crezi ca o va face? Baga-ti mintile in cap, spala-te cu apa rece pe fata, da-ti cu reveneala si mergi mai departe, ca viata nu favorizeaza plangaciosii.

| nyoentox2002 explică (pentru StoicAnalysis):

Oricum m-am scârbit de orașul ăsta,vreau înapoi la Brașov (am stat juma de an și păreau oamenii mult mai ok acolo)
Odată ce ai o imagine de rahat în tot orașul nu mai ai ce face,poți să te schimbi oricât te-ai schimba degeaba!
Daca as avea puterea și eram invincibil la bătaie,cine mi-a pronunțat porecla, nu mai stateam la discuții un pumn in burta, unul în gură, sau invers Spray paralizant până nu mai vede apoi îl nenoroceam în bătaie, așa de multă ură am pe orașul ăsta încât mi-ar veni să dau o bombă să moară toți

| StoicAnalysis a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai asta e frustrare. Si nu o sa devi deloc mai bun decat ei, daca tu te razbuni in felul asta.

| nyoentox2002 explică (pentru StoicAnalysis):

In ziua de azi când ești bun la bătaie și poți bate pe toată lumea poți să pui lume la respect, asta e adevărul!
Adică dacă știi să bați si ești invincibil nu mai ești luat de prost și nimeni nu mai are tupeu sa îți mai comenteze!
Oricum simt că orașul ăsta e toxic, îl urăsc din tot sufletul!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu e nici un adevar. Eu nici nu stiu sa bat laughing. Mereu mi-am rezolvat problemele prin vorbe. Niciodata nu m-am batut cu nimeni la modul serios. Am luat bataie foarte rar pana acum, tocmai pentru ca nu mi-am lasat gura si mintea sa actioneze fara rost. Problema e la tine. Eu doar iti spun ca nu poti schimba lumea dupa asteptarile tale. Insa iti poti schimba asteptarilewinking.

| nyoentox2002 explică (pentru StoicAnalysis):

Eu oricum nu mai am ce face, odată ce mi-am format imaginea aia nasoală de mic, lumea mă vede într-un mod mai nașpa! Și am zis că nici nu îmi pot face o relație în orașul ăsta că trebuie tot orașul să manance rahat despre mine, și astea care au imagine nasoala despre mine, le face și la persoanele pe care nu le cunosc sa își facă o imagine nasoală despre mine!
Singura soluție e sa plec din orașul ăsta și să îmi fac noi prieteni, de fapt am un prieten in Brașov

| StoicAnalysis a răspuns (pentru nyoentox2002):

Daca tu crezi ca asta te salveaza, atunci "go for it!". Dar nu uita ca oriunde te duci, vor exista macar o data conflicte de genul. Si atunci ce ai sa faci? Ai sa fugi si din Brasov? Nu poti rezolva probleme vietii doar fugind de ele. Pana la urma tot te vor prinde. Asta-i viata. Are si suisuri si coborasuri. Depinde doar de tine cum le vei infrunta.

| nyoentox2002 explică (pentru StoicAnalysis):

In Brașov cine mă cunoaste Aproape nimeni? Huși e mic și mă cunosc toți, toți mă știu de guță și nu îmi place!
E faza că în alt oraș o pot lua de la 0