| devil2279 a întrebat:

Vreau sa imi mai cumpar 2 gb ram dar nu stiu de care. Trebuie exact ca cel pe care il am deja? adica mai am 2 gb ddr2, PC2-8900(555 mhz) Kingmax, dar nu stiu exact frecventa. Trebuie sa cumpar ram cu aceeasi frecventa ca la asta? si acelasi producator, adica Kingmax? nu am mai gasit niciunul cu latime de banda PC2-8900.

Deci, pot cumpara si altfel de Ram decat sa fie ddr2? sau trebuie sa fie exact ca asta al meu ceea ce nu am gasit.

3 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Depinde ce memorii suporta placa de baza. Trebuie sa fie tot ddr2.
Chiar daca cumperi o memorie la o frecventa mai mare ea va functiona tot la frecventa placii de baza.
Producatorul nu conteaza. Conteaza placa de baza.

| Mihai1810 a răspuns:

Trebuie sa fie aceeasi frecventa, aceeasi latenta acelasi ddr si de preferat aceeasi marca. Un prieten de-al meu a cumparat 2 gb ram identici cu cei care ii avea aceeasi latenta, aceeasi frecventa si aceeasi marca si nu iau functionat. Inca nu s-a gasit o explicatie la aceasta problema. Parerea mea este sa iti cumperi 4 gb ram si sa ii scoti pe cei 2 gb existenti ca asa am facut si eu am scos cei 4 gb existenti si i-am inlocuit cu 8gb si meg perfect. Sper ca te-am ajutat.

| Maryan_Voicu_1993 a răspuns:

Nu trebuie sa fie exact la fel, decat ddr2 si frecventawinking 555 mhz=aia e frecventa