| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi procur un laptop si nu prea ma pricep. Dati-mi va rog sfaturi la ce ar trebui sa trag atentie?

Răspuns Câştigător
| corinusdeplus a răspuns:

Http://www.sigmanet.ro/Calculatoare/Laptop/? laptop-laptopuri&gclid=CM2rnrzA960CFYZN3goduDdqvA.Uita-te pe site-ul asta poate gasesti, sau oricum poti face diferenta intre ele. daca esti din Bucuresti, mergi la eMAG-ul din crangasi si roaga un vanzator sa te ajute.Eu am fost si sunt multumita.

7 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Depinde pentru ce il vrei, dar de regula te uiti la
-dimensiune/inch ->marimea optima este pe 15 inch
-procesor
-memorie RAM
-placa video
Un laptop bun, uite aici -> http://www.pcgarage.ro/......ux-silver/
Bafta!

| Yugeen a răspuns:

Buna,

Ca sa fii "futureproof" ai nevoie in felul urmator:

--- pentru internet:
* placa de retea LAN: 10/100/1000 (Gigabyte Ethernet);
* placa de retea wireless WLAN: B/G/N (N - nativ, nu draft!);
* Bluetooth integrat, preverabil o versiune mai noua de versiunea 2.1 cu EDR & A2DP;
* USB 3.0 (poate nu intelegi ce legatura are cu internetul, ca si in cazul bluetooth-ului, dar crede-ma, in viitor o sa conteze!)

--- pentru office:
* minim 4 GB DDR3, preferabil de cel putin 1333MHz (insa sunt ok si cele de 1066MHz) si cu latenta CL 8 (in mod normal cele mai multe DDR3-uri au latenta CL 9 si sunt ok pentru un utilizator "casual"... dar daca vrei sa fii cu "mot in frunte", poti sa alegi CL 8 cu toate ca nu cred ca merita diferenta de bani... dar daca iti permiti go for it).
* preferabil un hard disk (HDD) cu viteza de 7200RPM (rotatii pe minut); dimensiunea o alegi in functie de preferinte dar banuiesc ca pentru office si internet este de ajuns un HDD cu capacitatea de 80-120GB cu toate ca, daca iei in calcul modul in care evolueaza tehnologia, s-ar putea ca in viitor sa ai nevoie de mai mult, fapt pentru care ar fi nevoie de un HDD care trece de 250GB (inclusiv, daca gasesti tongue ).

Daca doresti, imi poti spune bugetul pe care doresti sa il aloci acestui laptop si o sa iti fac 2-3 recomandari dintre care poti alege (in alta ordine de idei, presupun ca pentru tine o sa conteze si look-ul happy ).

O zi minunata! happy

| CupY a răspuns:

Caută-ți ceva la ofertă pe site-urile mari de încredere. Ieși mai bine cu banii. Îți recomand linux-ul ca sistem de operare denumirea exactă a versiunii este ubuntu. Este gratuită și foarte eficientă pentru ce anume ai tu nevoie. Spre exemplu nu îți trebuie antivirus, anti-spam sau firewall, merge mai bine și multe alte beneficii.
Take a look on google.

Succes!

| newarena1 a răspuns:

Il vreau pentru net si pentru ca sa lucrez n word excel, etc. In nici un caz nu o sa-l iau pentru jocuri si chestii din astea.

| Geordan a răspuns (pentru newarena1):

La ora actuala cred ca poate cel mai important criteriu este... SUNA DE BANUTI de care dispui! In functie de bugetul alocat pentru acest laptop iti pot face ceva recomandari!winking

| DjDark21 a răspuns:

Salut! Pentru munca de birou cum s-ar spune, iti recomand un Laptop cu un Hardisck mai mare si cu mai multi rami.Acesta este Recomandat pentru cei care lucreaza in programe de tip Word Sau Excel. Funda?big grin

| jinxx25 a răspuns:

E-mag