| ionuţxdd a întrebat:

As vrea si eu niste jocuri pentru pc-ul de mai jos, ceva ce merge sigur, nu-mi recomanda-ti gta, counter-strike, fifa, sau minecraft... m-am plictisit de ele.

Astea sunt componentele pc-ului:

Ram: 2gb
Procesor: Intel Celeron 420 de 1. 6GHZ
Placa video: Nvidia GeForce 7300 de 512 mb
Display: 1280x1024
Os: Windows XP Sp3

12 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Left 4 Dead 2
Assassin's Creed
Assassin's Creed 2
Battlefield 2
Borderlands
Medal of Honor: Airborne
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
Metin 2
The Elder Scrolls 3: Morrowind
The Elder Scrolls 4: Oblivion
Tomb Raider 4: The Last Revelation
Tomb Raider 5: Chronicles
Tomb Raider 6: The Angel of Darkness
Unreal Tournament
Unreal Tournament 2003
Thief 3: Deadly Shadows
Supreme Commander
Supreme Commander 2
Tom Clancy's Splinter Cell: Conviction
Tom Clancy's Splinter Cell: Double Agent

| ionuţxdd explică (pentru N0xEterniS):

Majoritate nu-mi merg, nu vreau sa le copiati din alta parte... raspunde-ti doar daca cunoasteti un pic jocuri si cerintele sale.

| SilviaDulcik a răspuns:

Toată seria Half Life
Max Payne 1 și 2
True Crime NYC
Torchlight
Mafia
Stardew Valley
Flatout 1
Stronghold Crusaders
Empire Earth
Fahrenheit aka Indigo Prophecy
Unepic
Divine Divinity și Beyond Divinity
Seria Baldur's Gate
Seria Icewind Dale
Dungeon Siege 1 și 2

Cu siguranță în 100 lei faci un upgrade considerabil, schimbând procesorul și placa video. Dacă poți afla modelul plăcii de bază, îți pot da exemple de procesoare ieftine și compatibile.

| ionuţxdd explică (pentru SilviaDulcik):

Modelul placii de baza este : MS-7529

| SilviaDulcik a răspuns (pentru ionuţxdd):

Poți să cumperi acest procesor: http://www.itmar.ro/......-lga775-33
și această placă video: http://www.itmar.ro/......ie-x16-520

Placa video nu este strălucită dar tot este mult mai bună față de ce ai acum. Procesorul este extraordinar față de cel prezent în calculatorul tău.

| ionuţxdd explică (pentru SilviaDulcik):

Buna, mersi pentru raspuns, recomanda-mi te rog un procesor pana in 80 de lei si o placa la fel, deci buget in jur de 150-160 de lei.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru ionuţxdd):

Procesor: http://www.samwise.ro/......333-mhz-48
Placa video va trebui să o cumperi SH pentru a găsi ceva mai bun în acea sumă de bani.
Precum:
https://www.olx.ro/......9dD1W.html
https://www.olx.ro/......95JKx.html
https://www.olx.ro/oferta/geforce-gt-630-ID9bDpZ.html#a039895d49

Dintre toate menționate mai sus, recomand HD 7750.
Dacă îmi spun de unde ești, pot să îți recomand ceva din oraș sau din apropiere.

| ionuţxdd explică (pentru SilviaDulcik):

Sunt din Comuna Ciobanu, Judetul Constanta, la 87 de km departare de Constanta, cam ce crezi ca pot juca pe acel procesor, si una din placile video recomandate cu cei 2 gb de ram ai mei.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru ionuţxdd):

Am uitat de RAM, 2GB este cam puțin dar cu Windows XP, 7 sau 10, pe 32bits, poți juca destul de multe jocuri.

Poți juca chiar Borderlands, Batman: Arkham Asylum, Resident Evil 5, The Elder Scrolls: Oblivion (Poate și Skyrim cu setările grafice reduse), Fallout 3, Fallout New Vegas, Crysis, Far Cry 2, etc. Destul de multe jocuri.
Poți juca orice joc care are la cerințele minime: 2-3GB RAM.

| ionuţxdd explică (pentru SilviaDulcik):

Pe care zici sa o cumpar din cele 2?

| SilviaDulcik a răspuns (pentru ionuţxdd):

GTX 745.