| 0ZZI a întrebat:

Este posibil sa am 3 nuclee la calculator pentru asa imi arata?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si totusi:
AMD Vision A6-3500 2.1GHz box
are 3 nuclee. Mai bine ne spui denumirea procesorului si-ti putem spune cate nuclee are.

| KodrutZ a răspuns:

Desigur. AMD a scos procesoare cu 3 nuclee.

| RoBoT93 a răspuns:

E foarte posibil sa ai, deschizi si tu frumos "Task Manager" si te uiti cate "CPU Usage History" ai. Daca iti arata 3 coloane, inseamna ca ai 3 nuclee.
E posbili sa ai Intel I3, ca AMD cu 3 nuclee nu am vazut... big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru RoBoT93):

Daca taceai, filozof ramineai. Intel Core i3 are 2 nuclee si iti arata in TM 4 unitati de executie fiindca are hyperthreading. Uite AMD cu 3 nuclee, sa nu zici ca vorbesc povesti - http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/vision-a6-3500-21ghz-box/

| RoBoT93 a răspuns (pentru KodrutZ):

NU are 3 nuclee, nu exista AMD cu 3. Are 4 dar unu nu il foloseste happy
Mai intereseaza-te happy.
Eu stiam ca i3 are 3th generation are 3. In fine...

| KodrutZ a răspuns (pentru RoBoT93):

Ete fis, are 4 dar unul nu il foloseste. http://www.notebookcheck.net/......616.0.html
E ala si multe altele. Alea care sint dual/quad ce se pot debloca sint cu totul alta poveste. Legat de i3... exista site-ul Intel, nu mai "sti" tot felul de bazaconii de la coltul blocului. Banuiesc ca "stii" si ca i5 are 5 nuclee iar i7, desigur, shepte.

| RoBoT93 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu, I5 si I7 au 4 respectiv 6 thinking
Deci sa presupunem ca AMD e peste Intel la nr de nuclee thinking

| KodrutZ a răspuns (pentru RoBoT93):

Nu presupunem nimic. Astea doar nu sint secrete. AMD are cel mai rapid procesor stock ca frecventa si procesorul cu cele mai multe nuclee, dar asta nu inseamna ca sint cele mai rapide.
P.S. Exista si i5-uri mobile dual-core.

| 0ZZI explică:

Mersi happy