| Trap69 a întrebat:

Salut,am laptop Acer procesor i5 2,5ghz-3.1 turbo, 8gb ram, placa video nVIDIA geforce 630m, windows-ul instalat acum 2 zile,si tot am lag in mafia2, mai ales cand dau click dreapta pe tinta,abia o misc, ma poate ajuta cineva?

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Da, ia-ti un desktop pentru gaming, nu te juca pe laptop si veni cu dume de-astea. Laptopurile NU sint pentru gaming, iar alea care teoretic sint de gaming si chiar isi fac treaba in mediul asta costa de pe la vreo 7-8000 RON in sus.

| Trap69 explică (pentru KodrutZ):

rolling on the floor)))))))) Atunci de ce este facut pentru gaming? bf3 de ce mergea cu aproape toate setarile la ultra?

| KodrutZ a răspuns (pentru Trap69):

"Facut pentru gaming"? GT630m e o placa video mobila DESTUL de rapida, iar i5 cu 8 GB de memorie fac si ele o treaba totusi. Faptul ca are componente performante nu il face "pentru gaming", poate doar daca "gaming" inseamna sesiuni de maxim 5 minute atita vreme cit nu esti cu el afara pe Virful Omu.
P.S. Am si eu un laptop cu placa video dedicata acceptabila, 4 gigi de ram si procesor acceptabil (e din 2009 totusi). Jocuri destul de complexe merg chiar bine pe el, dar tot o ragalie de laptop ieftin ramine. Cel mai ieftin de 17.3 inch pe care l-am gasit atunci cind l-am luat ca doar diagonala ma interesa, nimic altceva. Am terminat pe el CoD Black Ops fiindca imi crashuia pe desktop... dar chestia asta am facut-o cu laptopul in sufragerie, dupa ce in prealabil am oprit caldura si aveam cam 16-17 grade temperatura ambianta.

| razvyaga a răspuns:

O fi de la install sau o fi supraincalzit laptop-ul. Daca ai cooler este sigur de la install.