| LupulDinPadure a întrebat:

scuze de categorie.Cum pot sa-mi conving parintii sami ia un laptop la 2400 lei, trebuie sa metionez ca eu nu le cer mai nimic niciodata dar acum am vazut ca colegii au laptopuri faine...
Si ma oftic ca mai singurele lucruri valoroase pe care mi le au luat au fost un calculator din 2006 nu-i cine stie ce, bunicel sa-i zic asa si un ps2 si telefon cu touch oricum... asteas vechi pentru ca eu nu prea cer lucruri odata la 2 ani mai cer un lucru valoros sa-i zic asa.Nu ca am sta prost cu banii stam normal e bine ne descurcam.
Ei au zis ca peste 1 ani s-ar putea sa-mi iei un laptop pentru ca intru la liceu, dar va rog mult cum fac sai convig samil ia mai repede.
Trebuie sa metionez ca nu vreau sa iei neaparat din banii lor am banii mei suficienti pentru laptop si mai bine...As fi de acord sa mi-l cumpar eu sau sa puna si ei restul asta numa intereseaza.Problema e ca ei nu vor sa ma lese nici pe mine sa mi-l iau din banii mei. Spun ca am deja pc si ca acum n-am nevoie de laptop.
Sunt total de acord dar totusi vreau sa-l iau mai repede de 2 luni tot le spun dar nu asculta.Va rog dati sugestii cum sa vorbesc cu ei sa le explic ca chiar vreau laptopu ala! FUNDA MARE!

Răspuns Câştigător
| Ovydiw a răspuns:

Stai devorba cu ei si zile ca pe laptop poti sa te informezi mai bine, ca are viteza mai mare ca e foarte bun pentru scoala, pentru proeiecte...
Le zici ca pui tu jumate si ei jumate si le zici ca iei note bune (si te stradui putin sa ridici mediatongue) le zici ca nu mai vrei nimic decat laptop.
Eh daca nu merge asa urmeaza planul B big grin
Stai tot timpul cand esti in prezenta lor stai suparat, necajit, cand mergi la masa mananci asa in lene fara pofta, raspunzi pe un glas calm si tristhee hee (asa mai faceam eu cateodata cand eram in aceasta situatie si mereu a functionatlaughing )
Daca nici o idee nu merge si nu ai laptopul atunci nu se mai poate face altceva. tongue
Dar sigur va merge ceva!
Bafta si sa fii convingator!

1 răspuns:
| CCAdrian a răspuns:

Ai dreptate Ovydiw dar mai este o metoda(Planul C) spre exemplu: Sa ai un prieten bun cu laptop bun apoi sa il inviti pe el si pe parinti lui la un gratar in timpul acelui gratar parinti acelui prieten sa se dea Mari ca fiul lor au laptop si sa le spuna parintilor tai despre benefici etc etc. Cam cu Planul B a lui Ovydiw castig mereu ce vreau spre exemplu cu planul acela am castigat un Samsung galaxy S3 si cu planul C adica acesta am castigat un laptop big grin.