| LupulDinPadure a întrebat:

scuze de categorie.Cum pot sa-mi conving parintii sami ia un laptop la 2400 lei, trebuie sa metionez ca eu nu le cer mai nimic niciodata dar acum am vazut ca colegii au laptopuri faine...
Si ma oftic ca mai singurele lucruri valoroase pe care mi le au luat au fost un calculator din 2006 nu-i cine stie ce, bunicel sa-i zic asa si un ps2 si telefon cu touch oricum... asteas vechi pentru ca eu nu prea cer lucruri odata la 2 ani mai cer un lucru valoros sa-i zic asa.Nu ca am sta prost cu banii stam normal e bine ne descurcam.
Ei au zis ca peste 1 ani s-ar putea sa-mi iei un laptop pentru ca intru la liceu, dar va rog mult cum fac sai convig samil ia mai repede.
Trebuie sa metionez ca nu vreau sa iei neaparat din banii lor am banii mei suficienti pentru laptop si mai bine...As fi de acord sa mi-l cumpar eu sau sa puna si ei restul asta numa intereseaza.Problema e ca ei nu vor sa ma lese nici pe mine sa mi-l iau din banii mei. Spun ca am deja pc si ca acum n-am nevoie de laptop.
Sunt total de acord dar totusi vreau sa-l iau mai repede de 2 luni tot le spun dar nu asculta.Va rog dati sugestii cum sa vorbesc cu ei sa le explic ca chiar vreau laptopu ala!

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Iata ce inseamna sa nu stii valoarea banilor... Te intreb sincer, ce vei face cu un laptop?

| LupulDinPadure explică (pentru neutrino):

Nu stiu valoare banilor? Eu pana acu am strans bani ca sa-mi iau ceva frumos si util.PC meu vechi e prea incet si nu ruleaza orice aplicatie e bunicel dar i-a trecut timpul.
Ce alceva as putea face cu banii aia? Sa-mi iau casa? Sa-mi iau masina?
Zimi tu daca chiar sti valoare banilor?

| neutrino a răspuns (pentru LupulDinPadure):

Dupa felul cum pui problema, ai dreptate. Mintea nu se poate cumpara si oricum nu e la moda asa cum e un laptop. Cu un laptop iti creste valoarea.

| Zeflemitoarea a răspuns:

Tu vrei laptop doar pentru că ceilalţi au? Jalnic.
Dar ai putea să le spui că o să vindeţi calculatorul, după ce iei laptopul. Şi îşi scot şi ei banii.

| Vlelupu a răspuns:

Una din diferenţele dintre noi şi occidentali e că la noi relaţia părinţi-copii e de multe ori construită doar pe sistemul "Obligaţii părinteşti" şi "Drepturi ale copiilor". În Occident, copiii sunt responsabilizaţi de tineri, ei putând avea şi un patrimoniu al lor, obţinut prin propriile eforturi.
Dumneata, tinere, ai spus că îţi doreşti un laptop pentru a fi în rând cu ceilalţi colegi şi prieteni şi nu că ţi-ar fi necesar într-o activitate şcolară sau intr-o altă activitate productivă, conformă cu statutul şi vârsta pe care o ai.
Spui că ai "banii tăi". Acei bani i-ai obţinut din munca proprie sau din donaţii ale părinţilor ori ale altor rude şi prieteni? După felul în care te exprimi, cred că nu eşti tipul tânărului american, cu un job din care să te întreţii singur, fără a apela la susţinerea financiară a părinţilor.