| Dulciku a întrebat:

Vreau sa îmi construiesc un pc pe piese și am un buget de 2.000 lei. La jocuri îl voi folosi doar pe League of Legends, și as dori sa îmi meargă 60 fps pe High. Am auzit lucruri destul de bune despre AMD Kaveri A10-7870K 3.9GHz. La asta as dori sa adaug o placa video cu shader bunicel(3.0+), și as avea nevoie de ajutorul vostru pentru restul pieselor: placa de baza, ram etc.
Și mai am o întrebare: Dacă nu vreau sa încarc memoria cu poze, videouri, etc. Merita sa iau un SSD sau sa rămân la un HDD. Eu consider ca 250 GB îmi sunt destui pentru ce doresc sa instalez/descarc pe el, dar nu sunt expert, asa ca am nevoie de sfaturi. mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Ti-am facut un sistem aicea este in functie de tine ce placa video sau procesor ei tu.
Procesoarele de la AMD au si colere stock bune mai bune decat cele de la Intel in asa fel incat poti folosi procesorul 100% fara sa se stinga fata de Intel care poti folosi colerul stock doar 60-75% maxim.
Poti sa iti cumperi un coler after market mai tarziu cand o sa ai bani de preferat ar fi Nocturna raceste si este si silentios.
Iti dau un link cu wishlist despre sistemul tau merge fara niciun fel de problema procesorul sau placa video pe care vrei sa o achizitionezi.
M-am gandit sa iti dau un 650W sa mearga orice procesor si placa video pe acel sistem poti face chiar si SLI sau crossfire pe el.

PS:Nu ti-am pus procesorul si placa video ca vad ca ai cateva nelamuriri ori mai multe opini, recomand sa cumperi o placa video cu BUS 256bit pentru a rula si ultimile jocuri aparute BUS128 o sa mearga doar pe Medium sau chiar pe LOW multi zic ca 750 TI nu mai face fata in momentul actual.

Link:
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1663537/
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1663483/

6 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Zii vrei in acei 2000 lei sa ai toate piesele (placa video, procesor, placa de baza...).
2 Vrei neaparat aceea placa video si procesor la sytemul tau restul doar sa completam systemul?
3 Poti sa ei system cu 2000 lei dar nu te gandi ca iti merge jocurile pe High poate pe Medium si cateva pe Low, cum ar fi assassin creed syndicate,GTA 5, battlefront...

Astea daca este sa iti facem un sistem ar merge pe High si unele setari chiar pe Low sau oprite.
Nu o sa stai non stop doar pe LoL si restul jocurile nu conteaza doar LoL si atat?

| itsBiscu a răspuns:

Nu merita sa iei un PC bun sa iti mearga LoL cu setarile pe high in 60 fps... nu prea se vede diferenta intre grafici happy poate vrei pentru gta v sau cs; go

| Dulciku explică:

Ok, mersi. Cred ca ai dreptate, dar oricum vreau sa îmi schimb pc ul și as avea nevoie de păreri despre procesor și recomandări pentru restul pieselor.

| Dulciku explică:

Nu doar LoL, Cs: Go, Cod:AW/Bo3 dacă ar merge. M am m ai interesat și mi a făcut cu ochiul Zotac nVidia gtx 750 ti (2GB) cu un procesor AMD fx x4 4320 și da restul pieselor as avea nevoie de ajutor, în special sursa și placa de baza, plus recomandări pentru carcasa, Cooper CPU dacă ar trebui sau nu separat.

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru Dulciku):

Ti-am facut un sistem aicea este in functie de tine ce placa video sau procesor ei tu.
Procesoarele de la AMD au si colere stock bune mai bune decat cele de la Intel in asa fel incat poti folosi procesorul 100% fara sa se stinga fata de Intel care poti folosi colerul stock doar 60-75% maxim.
Poti sa iti cumperi un coler after market mai tarziu cand o sa ai bani de preferat ar fi Nocturna raceste si este si silentios.
Iti dau un link cu wishlist despre sistemul tau merge fara niciun fel de problema procesorul sau placa video pe care vrei sa o achizitionezi.
M-am gandit sa iti dau un 650W sa mearga orice procesor si placa video pe acel sistem poti face chiar si SLI sau crossfire pe el.

PS:Nu ti-am pus procesorul si placa video ca vad ca ai cateva nelamuriri ori mai multe opini, recomand sa cumperi o placa video cu BUS 256bit pentru a rula si ultimile jocuri aparute BUS128 o sa mearga doar pe Medium sau chiar pe LOW multi zic ca 750 TI nu mai face fata in momentul actual.

Link:
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1663537/
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1663483/

| Dulciku explică:

Multumesc pentru ajutor!

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru Dulciku):

Cu placere!
Si multumesc pentru Funda.