| Umbra3 a întrebat:

WoW vs Metin2? Nu pot intelege de ce unii oameni spun ca metin2 e cel mai tare e cel mai nu stiu cum? sa va spun eu ce si cum!
1.Metin2 nu se poate compara cu WoW(never)
2. Dupa un calcul facut de GameForge toate metinurile oficiale si toate privatele la un loc au peste 7 mil de jucatori intre 7-8mil iar conform Blizzard, primul WoW Burning Crusade are 11 mil de jucatori lol.Si faza culmea e ca la WoW se plateste si la metin nu dai niciun ban.
3.Metin are 1.5gb si WoW are 20Gb eu mi-am luat cu 15Gb
4.In metin2 poti calarii doar un cal pe cand in wow poti calarii rinoceri cai chiar poti zbura cu dragoni!
5.Cand a aparut metin2 totul era frumos pana cand au intrat copiii aia de 11-12 ani eu am nimerit unu de 7 ani(dependeti de pc)...pe cand la WoW joaca 98% din joc persoane peste 16 ani(eu fac parte din cei 2% avand 14 ani).
6.in metin2 ati vazut ca foarte multi jucatori incep sa cerseasca bani iteme si nu mai stiu ce pe cand la WoW nu cere nimeni nimic.
7.HACK...Ati observat ca foarte multi jucatori din metin folosesc cheat, hack si bot(de atack de trade de pescuit.).pe cand la WoW exista doar cateva hackuri si sunt prisi foarte rapid pe cand la metin2 aia nu patesc nimic.
8. Event din pastele cailor...Saptamana trecuta a fost cica event in metin2 si ce ma rog event? Flacari de 72 pe care cine sa le bata aia de 80 ca asa stie tembelu de GM si 2 ox-uri si GM nu stie sa anunte datele eventului(ora, loc, data)...pe cand la WoW se anunta eventu cu mult timp inainte(de fapt jucatorii sau invatat cand o sa fie event)iar eventu este pentru toti chiar si pentru incepatori.
9.In metin sunt foarte putine mijloace prin care sa iti faci itemele +9 pe cand la WoW sunt blacksmith cookie stone...
10.In metin exista doar cateva harti in jur de(13-16)pe cand la WoW sunt zeci de harti doar pe un singur continent deci de fapt sute de harti.
11.In metin poti sa-ti faci doar 4 caractere din 4 rase si 2 categorii(o prostie dupa mine)pe cand la WoW eu de exemplu am 7 caractere...si sunt o groaza de rase si categorii.
12.metin are sute de servere private in toata lumea.Pe cand WoW are sute de servere doar in Europa!

Intrebarea:Ce preferati WoW sau metin2?

Răspuns Câştigător
| NothingGood a răspuns:

Wow,metin2 si 4 story(metin in special) sunt considerate jocuri marfa DOAR PT ROMANI,romanul cum n-are minte,nu invata o alta limba decat a noastra,logic ca nau auzit de wow sau chestii de astea, daca se apuca zic ca e joc in nu stiu ce limba, din tot wow official nici macar 100.000 de romani nu cred ca joaca, pe metin official atatia sunt doar peun sv...asta e Romania n-am ce zice

362 răspunsuri:
| har a răspuns (pentru Prototypo):

Aoleu de cate ori sa va mai spun omul a zis ute de serevre de metin in toata lumea si sunt sigur ca are dreptate pentru ca pe oriunde cauti nu os a gasesti tu 10000 iti spun sigur, la fel baiatul a zis ca wow are cateva sute DOAR in Europa deci in restul lumi mult mai multe, Gm este suta la suta obligat sa spuna de event pentru ca nu toti jucatorii se uita pe forum in wow asa se face si nimeni nu se plange ca nu stie. Oricum eu cred ca nu conteaza ce metin e eu am ajucat mai multe si fie ce o fi e tot acelasi joc naspa doar cu niste chestii modificate, daca ma duc pe un server de wow instant 85 nu inseamna ca e alt wow...grafica acstiga wow pentru ca e mult mai realista daca tis e pare de bebelusi e tot mai buna decat cea din metin2 care esti prins intr-un glob din alea cu zapada

| har a răspuns (pentru har):

Scuze de greseli dr am probleme la tastatura...

| TobiRami a răspuns:

De cand a venit,, fenomenul'' Metin2 toti au uitat de WoW.Sunt doua lucruri incomparabile.WoW este nemaipomenit de frumos.Metin te plictiseste din cap pana in picioare.Deci WoW ar iesi castigatot in lupta cu metin oricand.

| TeDrqq a răspuns:

La commentul 4 in metin2 poti calari orice laughing)) cu sigilii raised eyebrows esti tu prost metin2 e cel mai tare WoW w un joc de *** straight face

| har a răspuns (pentru TeDrqq):

A cata oara sa mai zic? Nu exista nici cel mai mic lucru care dovedeste ca metin2 e mai bun, wow are mai multi jucatori mai multe clase/rase si magii si chiar mai bune, mai multe zone, mai multe animale de calarit si dragoni etc poti sari, pentru a mia oara inca cineva care spune "metin2 e cel mai tare" fara un motiv...

| DeathXD a răspuns:

Sall! Sa va spun si eu ceva.
Faceti toti mare tamtam despre Metin2 vs WoW. Va spun asta si nu vreau sa va ruinez visele. 1 la mana wow are grafica mult mai buna. 2 la mana nu sunt atatea hackeri ca pe mt2 unde este o securitate de tot rasu si 3 la mana sunt mult mai multe caractere si categori, iti poti modela tu caracterul sunt mult mai multe arme si mape ca pe mt2. Deci sory mt-nistilor WoW este mult mai tare ca metin2

| DeathXD a răspuns:

Sall! Sa va spun si eu ceva.
Faceti toti mare tamtam despre Metin2 vs WoW. Va spun asta si nu vreau sa va ruinez visele. 1 la mana wow are grafica mult mai buna. 2 la mana nu sunt atatea hackeri ca pe mt2 unde este o securitate de tot rasu si 3 la mana sunt mult mai multe caractere si categori, iti poti modela tu caracterul sunt mult mai multe arme si mape ca pe mt2. Deci sory mt-nistilor WoW este mult mai tare ca metin2.

| Redakai1222 a răspuns:

Sincer in unele motive iti dau dreptate, dar momentan ani 2011, 2012 a evoluat mult metinu, poti calari mult mai multe animale in afara de cai, chiar si dragoni inclusiv alte animale, poti sa iti faci tot felul de seturi cu bonusuri.
Joc metin de cativa ani(3 ani)Mi-am petrecut 1 an jumate cu Metin2ro Foarte naspa ....Acum joc private(pvp 100%)sunt faine mai ales pe domeniu seturi....Incearca si tu metine pvp! Mult noroc in continuare!

| notsogoodtho a răspuns (pentru bossuu31):

Tu vorbesti ma? "of oamani ca astea mai rar" si "eu zic ca esti analfabete si ai si probleme mintaia" + "tipula" "preaffff" "scolala" so, get a life retard

| Redakai1222 a răspuns:

Ai dreptate in anumite privinte...
Pe metin acum poti calari mai multe lucruri animale, chiar si dragoni, poti sa te transformi in dragoni si in alti monstri, Bine inteles pe metinele noi aparute, dupa parerea mea aleg metinul

| har a răspuns:

Eu nu zic ca metin2 nu e bun in anumite privinte, dar problema e ca nu ai cum sa spui ca e mai bun ca wow din motive de gen grafica(care clar nu e mai buna ca wow) sau ca are prea multe rase/clase asta dinpotriva e bine ca ai de unde alege...

| Rusu_Andrei_1998 a răspuns:

Sunt suta la suta de acord cu tine si n-am ce sa zic ca numai stiu ce sa zic miai loat toate vorbele din gura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate,ca tot e vb de WoW, joci cumva si mists of pandaria (daca e vreo diferenta intre ele), la 20 stiu ca iti poti lua mount, de unde se ia?

| elasticus a răspuns:

Frate ti-o spun sincer... Metinu nu m-am apucat si nici no sa ma apuc de el ca vezi pe strada 3/4 baieti stand ca disperatii in mijloku strazii vb despre el. Ala e drog virtual si porcarie. PS: punctu 8 super 1ma parte. La WOW nici de el nu m-am apucat are cam multe cerinte la computer si nu cred ca va merge. Cel mai bine ce prefer eu : Schimbare si imbunatatire. Am jucat Iris online : popular in 2010 nu mai exista decat privatu NoScrubs. Si mai joc acum lol (league of legends). Sugestia mea e sa gasiti singuri pe net mmo preferat
. O_O.

| Chirca_Alexandru_1995 a răspuns:

Eu cred ca Metin2 este cel mai tare joc pe care l-am jucat

| Chirca_Alexandru_1995 a răspuns:

Eu cred ca Metin2 este un joc care se concetreaza pe strategie si tactica wow este foarte naspa pe langa Metin2

| Game4Force a răspuns:

De preferabil... nu accept asa ceva metinul acesta a fost creat de o echipa intreaga.Care fac si eu parte asa ca, ca sa facem acest metin a durat aproximativ '4 zile'! nu accept jigniri din partea nimanui.

| har a răspuns:

Nu stiu ce credeti voi dar warcraft 3 e de strategie, mie metin 2 nu mi se pare de strategie, tactica din metin2 nu prea inteleg la ce va referiti,la faptul ca mergi si omori nu prea e cine stie ce, la wow pe langa asta faci misiuni distractive, participi la batalii, sau sunt misiuni de genul sa te catapultezi sa ii abti cu catapulta, sa arunci cu bombe din aer...Si game4forge sper ca glumesti :O l-a wow s-a muncit ani intregi, dar chiar cred ca glumesti

| cryyysss a răspuns:

Cel mai bun joc din lume, si cel mai tare filme porno rolling on the floor

| adyyo23 a răspuns:

Auzi ca wow n'are grafica. normal ca n'are daca ai tu pc parlit dar sa iti pui toate alea la ultra si iti zic eu ca nu mai iesi din casa.

| costrasel a răspuns:

Eu prefer metin2 prietene deoarece are conturi pvp si poti calari si niste lei lei cand castigi evente si desfaci comori.Pe serverele private gasesti mai multe itm plus 9 ex:mt2 united.La motivul 8 la evente pot participa si cei de lv 30, si poti calari si alte animale.DECI EU ALEG METIN2

| costrasel a răspuns:

Bai nebunilor metin2 este mai bun deorece pe serverele private cresti foarte repede ex:mt2 fun, united.La motivul 4 bai prietene pe metin2 poti calari lei aceia care tii da la eventuri doar daca castigi.La subiectul8 la eventuri te anunta pe site si poate sa vina si cei de lv 30 60 bine pe cele private.la suiectul 9 pe metin2 fun iti da iteme+9 de la moca bine lv 1, dar poti sa te duci in padurea rosie si castigi peste 80 de milioane.La subiectul 11 ce daca exista doar 4 rase macar nu iti da pocitani dinalea.La subiectul 6 nu-ti cere chiar toti, dar la wow am vazut la un baiat de lv 88 si ii cersea unu de lv 54 iteme si bani.Chiar daca nu are grafica buna cum zic uni dar eu aleg metin2
Ca oricum gameforge a facut mai multe jocuri ducat blizzard, sipe
wow au intrat numai heckeri si in metin2 nu vine nimeni si mai exista metin3 dar bine este in chineza.Si spun ca gameforge e un site mai bun deoarece acolo s-a format 4stoy, grepolis etc.Deci eu aleg metin2

| costrasel a răspuns:

Aia care aleg wow sunt niste... si nu stiu sa joace.Pe mt2 privat poti castiga multe chestii si poti sa cumperi iteme de lv 80 90.

| Daniel_Necula_1989 a răspuns:

Sincer? jocul tau e cam stiintific pe cand metinul este facut dintr-o istorie straveche care putini ca tine o cunosc!

| J0keR1797 a răspuns:

WoW e mult mai tare pentru ca are pentru fiecare caracter cel putin 25 de vraji pe cand la metin un caracter are cel mult 8 vraji, Grafica nici nu se pune problema. Clar WoW are grafica mai buna dar eu zic ca de cand s-a bagat Cataclysm totul s-a dus de rapa. Eu din aceasta cauza m-am lasat de WoW. Si acum joc metin de distractie

| har a răspuns:

Dinou aceeasi poveste, bine sa o luam de la capat...costrasel,metin2 nu e mai bun pentru ca pe serverele private cresti mai repede calaresti orice faci repede bani,daca te duci pe un server privat de wow poti creste mai repede faci bani usor etc,hackeri in wow, fi serios, din cate vad nu sti care e treaba cu wow-ul si din cate spui nici nu pari sa fi jucat mai mult de cateva ore, in wow hackeri vezi doar pe serverele private si foarte rar chiar si acolo, pe cel original din milioanele de jucatori ai noroc sa gasesti 2-3 cu hack care peste maxim o ora au ban, daca ii spui cuiva care joaca acum pe original ca vrei sa intri in wow cu hack iti va spune:"Hahaha, mult succes dar nu cred ca vei mai juca wow...".
Apoi la "gameforge a facut mai multe jocuri decat blizzard" nu conteaza cantitatea ci calitatea, peu de exemplu prefer 4 jocuri tari decat 1000 praf, ma rog nu zic ca cele de la gameforge nu ar fi bune, ca si mie imi place ikariam si astea dar e un exemplu.La eventuri cred ca toate jocurile au o avea metin2 multe dar wow are o gramada in calendar(automate) si in plus cele pe care le face gm, la categoria asta as zice ca sunt egale metin2 cu wow.La calarie wow e mai bun pentru ca desi ambele jocuri au multe mounturi wow are o gramada,are si de calarit si de zbor, dragoni, grifoni, phoenix, etc.La itemele gratis nu vad care e marea chestie sunt servere de wow care te da instant lvl maxim si iteme gratis, su iti da bani maxim, sau chiar servere in care cresti foarte foarte repede si primesti iteme de lvl mare gratis.Despre acel lvl 88 care cersea a cel de lvl 54 chiar nu te cred de ce? Pentru ca:
1.In wow lvl maxim este 85.
2.Nu puteai vedea pe candva de 88 decat daca erai pe mists of pandaria iar asta e imposibil pentru ca momentan nu exista servere private in versiunea asta si nu cred ca ai dat bani doar ca sa ai ce critica la un joc.
3.Chiar daca era adevarat e posibil ca acel jucator de 54 sa foloseasca caracterul mai mic pentru a vinde itemele de lvl mare fara sa vrea s astie lumea caracterul lui adevarat, sau acel jucator de lvl 88 sa fie un jucator care joaca roleplay si ii cerea itemele pentru a putea sa o faca.
In plus eu am vazut in metin2 unul de lvl 6 care il ruga pe altul de lvl 1 sa il creasca nu stiu cum si de ce si e treaba lor nu imi pasa mie...Cat despre rasele din wow degeaba le faceti in toate felurile pentru ca in primul rand in metin2 nu stiu daca e de la talentul lor de a desena sau de la grafica dar personajele zici ca nu isi pot misca mainile.In wow rasele sunt inspirate din mai multe povesti si culturi, cladirile la fel etc."Metin2 prezinta o istorie pe care multi dintre voi nu o stiu..."Pe asta chiar nu o cred, ce istoriem ca au cazut pietre din cer si au innebunit animalele? In wow sunt carti intregi cu istorie si povesti incredibile.
Sper ca am raspuns la tot

| HailSithis a răspuns (pentru andywar33):

Auzi tipule nu ma supar dar am 11 ani si va sparg pe toti asti de la intrebare acesta la engleza.Acuma serios pe Facebook am numa englezi si vorbes absolut corect si fluent happy

| Netherions a răspuns:

Wow este mai bun decat metin2 in toate privintele:grafica,gameplay, customize, mounts, quest-uri, etc adica eu cunosc jucatori de metin care scuzati suck dar aia de pe metin sunt asa de retardati ca nu pricep odata tot pe a lor o tin sad

| Netherions a răspuns (pentru Cocteil):

Lol mai exista si idioti

| Netherions a răspuns:

Va rog metin nu se poate compara cu wow adica wow este superior:graphic,gameplay, customize, mounts, questurile, caractere etc adica stiu niste jucatori de metin pe bune retardati da ei o tin tot pe a lor ca-s boisad