| Umbra3 a întrebat:

WoW vs Metin2? Nu pot intelege de ce unii oameni spun ca metin2 e cel mai tare e cel mai nu stiu cum? sa va spun eu ce si cum!
1.Metin2 nu se poate compara cu WoW(never)
2. Dupa un calcul facut de GameForge toate metinurile oficiale si toate privatele la un loc au peste 7 mil de jucatori intre 7-8mil iar conform Blizzard, primul WoW Burning Crusade are 11 mil de jucatori lol.Si faza culmea e ca la WoW se plateste si la metin nu dai niciun ban.
3.Metin are 1.5gb si WoW are 20Gb eu mi-am luat cu 15Gb
4.In metin2 poti calarii doar un cal pe cand in wow poti calarii rinoceri cai chiar poti zbura cu dragoni!
5.Cand a aparut metin2 totul era frumos pana cand au intrat copiii aia de 11-12 ani eu am nimerit unu de 7 ani(dependeti de pc)...pe cand la WoW joaca 98% din joc persoane peste 16 ani(eu fac parte din cei 2% avand 14 ani).
6.in metin2 ati vazut ca foarte multi jucatori incep sa cerseasca bani iteme si nu mai stiu ce pe cand la WoW nu cere nimeni nimic.
7.HACK...Ati observat ca foarte multi jucatori din metin folosesc cheat, hack si bot(de atack de trade de pescuit.).pe cand la WoW exista doar cateva hackuri si sunt prisi foarte rapid pe cand la metin2 aia nu patesc nimic.
8. Event din pastele cailor...Saptamana trecuta a fost cica event in metin2 si ce ma rog event? Flacari de 72 pe care cine sa le bata aia de 80 ca asa stie tembelu de GM si 2 ox-uri si GM nu stie sa anunte datele eventului(ora, loc, data)...pe cand la WoW se anunta eventu cu mult timp inainte(de fapt jucatorii sau invatat cand o sa fie event)iar eventu este pentru toti chiar si pentru incepatori.
9.In metin sunt foarte putine mijloace prin care sa iti faci itemele +9 pe cand la WoW sunt blacksmith cookie stone...
10.In metin exista doar cateva harti in jur de(13-16)pe cand la WoW sunt zeci de harti doar pe un singur continent deci de fapt sute de harti.
11.In metin poti sa-ti faci doar 4 caractere din 4 rase si 2 categorii(o prostie dupa mine)pe cand la WoW eu de exemplu am 7 caractere...si sunt o groaza de rase si categorii.
12.metin are sute de servere private in toata lumea.Pe cand WoW are sute de servere doar in Europa!

Intrebarea:Ce preferati WoW sau metin2?

Răspuns Câştigător
| NothingGood a răspuns:

Wow,metin2 si 4 story(metin in special) sunt considerate jocuri marfa DOAR PT ROMANI,romanul cum n-are minte,nu invata o alta limba decat a noastra,logic ca nau auzit de wow sau chestii de astea, daca se apuca zic ca e joc in nu stiu ce limba, din tot wow official nici macar 100.000 de romani nu cred ca joaca, pe metin official atatia sunt doar peun sv...asta e Romania n-am ce zice

362 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| J3ker a răspuns:

Metin2 :d

| mexicano a răspuns:

Eu zic ca metin2ro pentru ca la wow sa luat dupa metin doar ca wow e mai misto in ceva: doar in carcatere si rase rest nimic etse praf jocu am jucat wow vro2 ani si am realizat ca jocul este un nimic decat metin2ro dar nu pot judeca parerea fiecaruia

| mexicano a răspuns (pentru cuticaadrian):

Metin aleg eu

| PiratulJeck a răspuns:

Metin2 si o sa iti zic si de ce.S a zicem ca in metin nu sunt multe skiluri sau mai stiu eu ce, in wow ce caracter iti faci elf, orc? ce grafica are. parca te uiti la desene animate, unde e munca bati acolo cu niste vraji ciudate in numar de 20 30, te incurci in evolutii, in mape...ce e asa spectaculos la el e la fel ca 4 story zici ca joci un joc de copii mici max 1-4... zane. dragoni. ingeri..Mos craciun unde e. ala mai lipsea

| Qwertyx a răspuns:

laughing)))))))))Pentru incepatori : WoW-ul este pe primul loc din toate jocurile din lume si in principal compania "Blizzard" S`au facut niste calcule acum cativa ani, au aflat ca au depasit 12 000 000 de playeri care au fost si inca sunt in crestere.Adevarat ce spui thu WoW joaca copii sub 16 ani dar eu am 7 ani de cand joc WoW si joc de la 10-11 ani, Compania asta de metin2 daca ii pot spune asa, au vazut ca Compania "Blizzard"Se dezvolda foarte bine au incercat sa ii concureze, in zadar din fericire pentru "Blizzard" Metinu2 Nu v-a avea playeri ca WoW`l niciodata cu siguranta din 2 motive, 1 la mana nu au grafica foarte buna nu a fost gandit bine jocul, iar 2 la mana au un adversar foarte puternic caru`ia ii merge afacerea.Nu mai comparati oameni buni WoW cu Metin2 pentru ca nu exista nici macar un gram de comparatie intre ele 2. WoW nu are servere doar in europa, de unde te`ai informat, te`ai informat gresit.Sunt servere in toata lumea, mai bine zis la wow gasesti mai multe servere decat la metin, poate gresesc si ai dreptate dar multe servere de metin2 sunt facute de copii care nu vor sa fie condusi de altii sa faca ei ce vor in joc, pe cand la wow e ceva foarte real daca pot spune asa e foarte in serios. Orqm eu jucand wow de 7 ani de zile pot spune ca e cel mai bun joc din lume dupa parerea mea Nu avem toti aceeasi parere. Orqm eu ii felicit pe astia de la "Blizzard"Pentru munca depusa, pentru succesul lor in acest joc, sper ca te-am lamurit intr-un fel sau altul Ciao

| har a răspuns:

Bai oameni buni nu mai spuneti ca wow sa luat dupa prostia voastra de joc pentru ca primul joc cu povestea wow e din 1900 si ceva si metin e abia din 2002-2003, grafica de desene? mie imi convine decat grafica voastra zici ca ma uit la televizor cu purici, la metin 2 faci doar sa te bati si mergi, si al misiuni la fel la tot e la fel la wow ai ce face raduri, dungeonuri battlegrounduri misiuni diferite in care sunt lucruri interesante batalii, tragi cu tunurile etc etc.L ametin2 aveti gm care abuzeaza si daca se intampla ceva nu fac nimic, la wow daca faci un ticket raspund in masim 10 min si nu se lasa pana nu rezolva problema, plus ca la wow nu se pot fura itemele si in plu exista cele soulbound care le poti purta doar tu.Mexicano uitate ca am scris si mai sus ca metin2 e facut de coreeni si wow NU sa luat dupa el wow se ia doar dupa propria poveste, si ce sa ia de la metin2? ca nu are ce, cum sa faci dintr-un joc praf un joc super, e ca si cum as incerca sa fac o nava spatiala copiind dupa un cleste... daca te-ai plictisit de el nu inseamna ca e nimic metin2 e un joc repetitiv si habar nu am de ce creaza dependenta, imi place ca exista oameni ca mine "imuni" la dependenta asta prosteasca de metin2

| har a răspuns (pentru har):

Si inca ceva, qwertyx are dreptate si nici daca wow s-ar opri din productie, metin2 nu ar avea niciodata atatea jucatori

| barbulescunicu a răspuns:

Este adevarat wow este foarte jucat dar pentru el trebuie sa dai bani nu ca la alte mmorg pentru ca un joc blizzard nu poate fi jucat gratis ca altele

| NaRuToSkUmPiK a răspuns (pentru Umbra3):

Ei bine aici gresesti. Pentru ca exista doar un singurr wow si sunt o multime de metinuri: metin2 vamos care este in imba franceza, metin2 excalibur este in italiana, metin2 united este in engleza, metin2 fun i romana etc. Poate subiectul asta este inchis pentru ca sa postat in 2011 dar si in 2011 erau ogramada de metinuri> Am jucat si metin2 si wow dar amandoua imi plac amandoua dar prefer metin2.

| macantiantonio a răspuns:

In primul rand
game forge care incerci tu sa spui ca are amunite jocuri mai bune de cat blizzard entertaim nu se compara nici macar 1% cu jocurile create de catre
blizzard
wow.starcraft diablo etc
in prima faza blizard are cam 2000 de functionari care conduc acele servere si se ocupa cu buna starea jocului zilnic pe cand game forge au cam 100 de functionari si aceia ne platiti si fac asta dor de placere sau afirmare

in concluzie game forge are cam inca 100 de ani pana sa ajunga la valoarea si grafica
jocurilor blizard

dupa cum stim si neam obisnuit cu idea jocurile game forge sant in perioade beta adica de incercari

dar game forge nu va avea vreo data sanse sa se compare cu jocurile create de blizzard

jocurile game forge sant jocuri pentru trisori care nu pot juca un joc fara sa triseze

cam atat pentru azi

| har a răspuns:

Exista un singur wow o exista decat sa te incurci in metin2 nu stiu cum metin2 nu stiu care,mai bine ca e doar wow si e wow din America, din Europa, etc... si stai linistit ca nu e doar in engleza, cauta pe youtube gasesti acolo si franceza si italiana etc, de ce nu e in romana? Ca romanii se preocupa cu porcaria de metin2 si lear lua anii intregi sa traduca wow

| Se7en98 a răspuns:

Tot ce ai skris aici e ceva fara sens, daca incepeai sa joci metin2 inainte la WoW Ziceai ca wow e de c*c*t

| har a răspuns (pentru Se7en98):

Nu as fi zis asta pentru ca 1.eu nu vorbesc ca voi si 2.Metin2 e praf si nu mi-ar trebui mult timp sa imi dau seama de asta, nu stiu ce va atrage pe voi faptul ca mergeti si omorati...

| mainicaros4 a răspuns:

Prefer metin, e superor speciei wow.
voi nu jucati o ora si ziceti...
nesimtire curata

| har a răspuns:

Nu jucam o ora? Eu am jucat luni ca sa il testez si e o mare prostie, dar tu vorbesti? pun pariu ca nu ai ajuns in wow sa il omori pe lich king, sau deathwing sau sa faci tot setul cu honor ori setul cu arena point, metin2 e superior doar unei furnici wow e mai bun din toate aspectele clase,rase,dungeonuri,pvp, pve, gm adevarati si mai ales la numarul de jucatori bineinteles ca voi nu veti intelege niciodata, dar noi cei acre jucam wow ne saturam sa spunem aceleasi lucruri din nou si din nou, iar voi nu reusiti niciodata sa dati un singur motiv ca metin2 e mai bun, nu ma luati ca grafica mai buna(e de fapt jalnica), pvp(praf), pve(bateti catelusi) dati un motiv adevarat ca pana acum niciunul nu a zis

| unbanctare a răspuns:

Va zic eu adevarul
metin2:eu am fost unu care am devenit nebunun dupa el! 1 deci am bagat 2 milioane in metin2 ro (unii zic cas nebun)am bagat 5 euro in mt2 hamer am fost obsedat sa am rib mi-am tradat prietenu de bloc deci mi-am distrus viata practic 2 ani
wow :e genu de joc care la inceput supe tare misto dupa care faci lv 9 sau 10 te cam plictisesti pe cand la mt2 te lasi de scoala te lasi de viata
deci cel mai preferabil nfs sau gta care te lasi dupa maxim... 1luna raspunsul meu

| har a răspuns (pentru unbanctare):

Ai dreptate in legatura cu asta, acum depinde de fiecare cam cum joaca, de exemplu eu joc wow dar nu sunt obsedat sa fac cine stie ce...cei drept la wow asa era inainte dar acum au bagat questuri mai multe cu cinematicuri de exemplu battle for gilneas city de la worgeni, deci daca joci pe original ai ce face pana la lvl 10, de acolo poti face battlegrounduri, questuri mai tari, la lvl 15 in sus poti face si dungeonuri iti iei armr super, daca joci pe server privat de rate mai mari nu prea e mare problema, pentru ca nu te poti plictisi pana la lvl 10 adica in vreo 15 minute.Ambele jocuri creaza dependenta(depinde ce jucator esti) dar am observat si la colegii mei si la altii copii ca metin2 are ceva... nu inteleg cum ii capteaza asa de mult Si din nou ai treptate si mie imi place gta, cel mai mult joc samp(san andreas multiplayer)

| Drecodrreg a răspuns:

LOL metin2 sute de servere?!
Metin2 are mii de servere!
Recomand WOW pentru ce-i care au bani(ce-i care-s prost-i sa dea banii pe nimic)
Si recomand Metin2 pentru cei care vor sa joace gratis.

| unbanctare a răspuns:

Har si eu joc gta multiplayer dar iti vo zice secretul din metin2
cum devin oameni de stau 5-6 ore pe zi?
va spun imediat
metin2 vei incepe si vei face lv 10
ti se va parea interesant si apoi vezi foarta multa lume c u chesti misto mistreti sau +9 si te oftici... de ce
? pentru ca ei rad de tine o sa vrei sa strangi bani dupa care cumperi rib +9 apoi te pacaleste unu si inebunesti de nervi s-ar putea sa dai si cu pumni in laptop sau calculator stay 10 minute la baie plangand
dupa care te apuci din nou de parca nimic nu s-a intamplat
pe langa asta mai e ceva astia de la metin iti pun un kilogram de oferte gen cumpara de 10 euro si mai primesti 30de md dragon sau pioti calari un leu sau porci sa-ti faci bonuss arma sau armura ca tea omorat si asta inseamna jucatori dependenti din pacate din vina mea am convins un prieten bun si... acum nu isi face temerle a furat bani din portofelul parintilor! 1 ca sa-si faca armura zeului dragon la+8 si apoi mi-a cerut bani saasi faca fms+9
si la scoala se comporta de parca ar fi in lumea metin si ii bate pe aiaa care au lv 3 si el are lv 11 asa face va jur si e obsedat de 4 ani si nu s-a oprit si de la 41 de kg a trecut la 37 deci va spun nu va mai apucati de metin 2 este ca un drog
raspunsul meu

| har a răspuns (pentru unbanctare):

Asta e ceva dea dreptul groaznic... si la mine in clasa sunt cam toti care joaca metin2 nu obsedati cat sa faca orice, dar de ajuns cat sa vorbeasca numai despre asta.Si sincer sa fiu pana acum nu am vazut pe cineva din scoala sa nu joace metin2 sau cineva care sa joace samp, wow, swtor sau alte jocuri din astea care se zvoneste ca ar putea ajunge in top...

| unbanctare a răspuns (pentru har):

Har eu stiu imi dau seama ca la mine in toata clasa 2 joca fifa si 15 metin2 hammer eu n-am cu cine vb ca astia is obsedati de tampenile de la mt 2 cand intri siti pun un milion de oferte nici nu mai sti e ca si cum te tine cu lacatu de laptop
de exemplu eu cand jucam metin2 pe la 9 ani mi-am petrecut 2 saptyamani sa caut hack de mt2 si n-am gasit eram innebunit dupa tampenia asta de joc deci daca vreti nu mai jucati metin dar gta samp intrati pe serverul asta si ne intalnim: Romania roisor sau caqm asa si ma cheama...`Thelooom si is politist cine vrea sa intre si nvdm acolo bafta la toata lumea

| har a răspuns (pentru unbanctare):

Fix serverul pe care joc laughing sau jucam, trebuie sa imi reiau samp pentru ca am avut o problema si a trebuit sa reinstalez windosul etc...

| YURI123 a răspuns:

Metin2 este un joc dragut, dar adevarul e ca s-a stricat. Cred ca e din vina copiilor de 10-12 ani care nu stiu ca joace... Nu am jucat WoW asa ca nu pot comenta acesti joc.

| har a răspuns:

Asadar,logic ca acei jucatori fideli au venit sa apere metin2 cu lucruri neadevarate cum ar fi ca ar ave abrafica mai buna ca are chestii mai bune etc, adevarul e ca nu are nimic in plus, daca pana acum nimeni nu a zis nimic cu care metin2 ar putea intrece wow-ul banuiesc ca wow a castigat.Nu zic sa va lasati de metin2 de fapt spun ca vreti sau nu vreti metin2 a fost cu mult intrecut de wow iar asta arata si numarul de jucatori si jocul in sine, daca va place metin2 mai mult nu inseamna ca e mai bun si nici invers, dar cand wow are mai multi jucatori, rase mai multe clase, grafica mai buna si tot restul atunci e clar

| har a răspuns:

Pai si asta ce legatura are?

| Kovacs_Robert_1995 a răspuns:

EU unul as prefera WoW deoarece e cel mai complex joc.

| Bossulica1999 a răspuns:

Pai metin2 se joaca peste 300.000 de romani dar WoW se joaca mai putini romani de 100.000

| har a răspuns (pentru Bossulica1999):

Aici nu e vorba de cati romani joaca, daca aia nu stiu dwecat metin ce sa le facem noi, aici e vorba de tti jucatori pot sa fie si chinezi, si germani si unguri si australieni ce conteaza? wow are mai multi jucatori

| Bossulica1999 a răspuns (pentru har):

Nu-i adevarat metin se joaca mai multi is GM pe metin2energy si aproape toate is GM ma joc de 9ani si is mai multi pe metin