| Fatamuntilor a întrebat:

Am citit in ultimile zile cateva intrebari despre legalitatea relatiilor sexuale cu un minor
Multi s-au grabit sa dea articolul de lege care arata varsta de 15 ani.
Acuma stau si ma intreb... Oare nu este prea devreme? Pe ce s-a bazat legiuitorul? S-a consultat cu medici ginecologi,psihiologi?
Cu sau fara lege tinerii isi incep viata sexuala la acesta varsta,sau chiar mai devreme.
Las un link spre lecturare, poate iiva fi de folos cuiva!
http://www.evz.ro/......24458.html
Ma bazez si pe obiectivitatea userilor mai copti!

26 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ai citit atent?! Eu am gasit ca scrie "momentul optim este intre 18 si 22 de ani, atat la fete cat si la baieti"!

Iar pentru altii, poate prea zburdalnici, cititi aici cat de usor se poate ajunge la inchisoare, cand nu exista respect, ratiune iar violenta si orgoliul negativ iti intuneca judecata!

Mare atentie la ce si cu cine faceti!

http://www.evz.ro/viol-cu-acordul-partial-al-victimei.html

| Fatamuntilor explică (pentru PsihoSex):

18 si 22 de ani, corect! TOCMAI de aia am atasat acel link.Cine are ochi de citit, sa citeasca. Cine are ratiune, sa inteleaga!

| T0T a răspuns:

Să o facă și la 10 dacă copilul e tembel. Fiecare trage foloasele faptelor sale și sincer nu mă interesează, dacă dădeam eu legea puneam 10. Dacă omul vrea, de ce să nu și facă dacă nu afectează pe altcineva? Și cu alchool-ul, fumatul la fel. Știu copii care au început de la 9 ani să fumeze aproape din generația mea, ce mare abureală? Dacă părinții nu îi educă și pe copii nu îi duce capul, asta e problema lor. Eu la vârsta lor eram mai conștient de lucrurile care îmi sunt benefice și care nu. "Specialista" de mai sus merge pe ideea tâmpită că doar educația contează. Eh, individul contează mai mult. Am o soră, mi s-a demonstrat asta. Eu eram conștient de ce am nevoie, ea făcea ce făcea și nu se oprea până nu dădea cu capul de sus. Sunt oameni și oameni iar pe la 10 ani nu ai motive să nu ai idee de ce îți face bine sau rău, mai ales dacă părinții te informează corespunzător.

| OoBunnyoO a răspuns:

Momentul optim este intre 18 si 22 de ani intr-adevar. Dar cu totii stim ca cei mai multi tineri nu asteapta pana atunci. Indiferent de ce spune legea, de ce spun psihologii si de ce spun doctorii. La fel ca si fumatul si alcoolul. Legea spune ca nu ai voie sa fumezi sau sa bei alcool ca minor si totusi cred ca toti au baut inainte de 18 ani si multi altii fumeaza inainte de 18 ani. Doctorii spun ca iti distrugi sanatatea si impiedici dezvoltarea organismului folosind alcool si tutun si totusi copiii chiar daca stiu ca se expun la aceste riscuri, tot le vor face. Adolescentii vor face sex cand vor crede ei de cuviinta, indiferent de ce spune legea. Numarul de raporturi sexuale nu se va schimba, poate doar numarul de raporturi sexuale declarate.

15 ani nu este o varsta exagerata. Majoritatea fetelor sunt deja, fizic vorbind, pregatite sa faca copii, d-asta si multe incep sa faca sex. Hormonii o iau razna si pana la urma, legea nu poate decide daca fata este pregatita psihologic sau nu sa faca sex. Asta decide doar ea. Insa la 15 ani poti spune, fizic vorbind, ca da, daca au loc raporturi sexuale, nu au fost facute intre copii, pentru ca organele genitale ale fetei si ale baiatului sunt suficient de dezvoltate incat sa nu ii mai poti numi copii. La 12 ani nu toate fetele sunt dezvoltate. La 15 majoritatea sunt.

Cred ca mai important, in loc sa interzicem raporturile sexuale intre adolescenti sau sa ridicam varsta la care ar trebui sa faca sex, ar fi sa ii educam. Sa existe educatie sexuala in scoli, sa ii invete pe copii/adolescenti cum se iau bolile cu transmitere sexuala, cum se pot proteja, metode de contraceptie, riscurile la care se supun, atat fizice cat si psihologice. Dar problema este ca atunci cand legea sustine ca ai voie sa faci sex numai la 18 ani, subiectul de a face sex inainte de 18 ani devine tabu si lumea nu il va discuta, ceea ce va duce la cresterea lipusurilor de cunostinte pe acest subiect, inclusiv sarcinile nedorite si bts. Cand adolescentii stiu ca au voie sa faca sex la 15 ani, s-ar putea sa nu mai fie asa de rusinati si s-ar putea interesa mai mult cu privire la acest subiect.

Din punctul meu de vedere nu cred ca este chiar asa de rau ca au schimbat legislatia si au pus varsta minima de 15 ani.

| WaterDrop a răspuns:

15 este acum? Credeam ca 16 este varsta consimtamantului. Oricum, exista tari in care varsta este 12 ani, asta ca sa evidentiez ca se putea si mai rau.Este normal asa ceva? Nu. Mai ales ca acum traim 80 de ani nu 30.Pe ce s`a bazat? Probabil pe relatia lui actuala, sau pe anumite presiuni venite din partea altora care isi doreau asa ceva. Sa nu uitam de mass-media care ii bombardeaza cu asa ceva.

| Fatamuntilor explică (pentru WaterDrop):

M-am uitat pe articolul de lege http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen.Da 15 ani! La acesta varsta corpul abia incepe sa se dezvolte de ce atata graba?

| WaterDrop a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Pentru ca de multe ori barbatilor le plac femeile cat mai tinere ca sa le readuca acest sentiment in viata lor.Nu este o lege data cu cap ci cu altceva.

| PsihoSex a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cum de apare "404 NOT found"?! Si de ce ai invocat tocmai ceva lipsit de actualitate, din 2011, de la care au trecut 5 ani iar Legislatia s-a schimbat foarte mult?!

| Fatamuntilor explică (pentru PsihoSex):

Bun... si care e varsta la care legea da,, liber'' la sex, fara a fi pedepsit?

| Wehrmacht a răspuns:

Ok,sa zicem ca tu esti legiuitorul.In fata ta apar 2 persoane care au facut sex de comun acord dar na, tu iti spui "bai, e prea devreme".Ce pedeapsa dai si cum o justifici? Si cum au ajuns aia in fata ta? Se duce vecinu' la militie sa ciripeasca? Trebuie sa ne tinem gura inchisa ca facem sex cand nu va convine voua? Nici cand fumezi iarba sau iei altceva nu circula vestea asa.
Si sa zicem ca de la momentul in care a aparut acea lege s-au dus cativa ani astora care aveam 15-18 atunci tot nu ne convine asa ca organizam un prostest crezand ca mentalitatea este invechita.Ne bagi tu ca legiuitor in seama? Ne-ar baga cineva in seama? Nu, deci legea nu este in favoarea societatii ci in favoarea celor care o sustin.

| Fatamuntilor explică (pentru Wehrmacht):

Pedepsele actuale sunt oricum prea mica!
Nu cred sa existe legi care sa nu fie incalcate.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Pedeapsa actuala este inexistenta, nu prea mica...N-ai spus nimic despre violuri.Ai spus despre sexul de comun acord de la 15 ani si ai intrebat daca este ok faptul ca acest lucru este legal de la aceasta varsta.Pedeapsa actuala este inexistenta, nu prea mica...
Eu intrebam ce le-ai face tu ca legiuitor unor persoane care au facut sex de comun acord la 16 ani sa zicem si de ce? Orice ai face nu este in regula deoarece o lege creata sa restrictioneze fara sens este un abuz, nu "dreptate", ca n-ai cum sa faci dreptate nimanui din moment ce aia 2 n-au facut rau nimanui.

| Radu284 a răspuns:

Nu nu este prea devreme, majoritatea tarilor europei au varsta de 14 ani.

Si iarasi nu inteleg de ce este problema ta ce fac altii? De asta merge asa bine tarii noastre mioritice, pentru ca ne *** grija de altii.

| Fatamuntilor explică (pentru Radu284):

Raducule, asteptam raspunsul tau!hee hee
Nu este doar problema mea, este (sau ar trebui sa fie ) problema intregii societati.
E PROBLEMA parintilor care afla mult prea tarziu ca copii lor au inceput viata sexuala mult prea devreme
E PROBLEMA medicilor ingrijorati de numarul BTS-urilor la pacinti mult prea tineri Sau a sarcinilor la fetele minore
E PROBLEMA societatii care nu se implica cum trebuie.
DA, daca nu e copilul tau, bagi capul in nisip!
Bravo, natiune, halal sa-ti fie!

| Radu284 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu e problema societatii la cati ani si-o trage cineva, sau cu cine. Asta este o mentalitate foarte tampita, sa te intereseze ce face omul cu viata lui intima.

Societatea are probleme reale, de care nici nu te intereseaza. Nu am vazut sa fi postat faptul ca ce facem cu cei care fura, cu cei corupti, cu cei care vor socialism, cu faptul ca exista alocatii pentru copii, indemnizatii pentru mamici, etc. etc.

Nu, problema ta e cand si-o trage cineva.

Si nu, nu bag capul in nisip, pentru ca, cum am zis, NU MA INTERESEAZA ce face altcineva. Nu e problema mea cat timp nu ma afecteaza direct.

| Fatamuntilor explică (pentru Radu284):

Adultii pot si-o traga, cat vor ei....si nici asa!
CITESTE postarile la D&S al adolescentilor de aici.Sau la santatate. Daca nu ar fi problema mea, nu as raspunde.Chiar daca nu ii cunosc, ii raspund ca si cum ar copilul meu.

Da, societatea are probleme reale, asta de ce nu ar fi?
Vad ca au facut-o altii, poate o voi face si eu, si de ce chiar tu.

Nu te intereseza... Daca fetita ta chiar daca are 15 ani va fi violata ce faci? Ii rupi capul nenorocitului?
Restul fetelor sa fie violate...nu e problema ta!

| Radu284 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eu vorbeam aici de sexul consentual... Nu am nicio idee de ce crezi ca eu nu condamn violurile.

| raluk27 a răspuns:

Pai legiutorul s-a gandit la o varsta minima, de bun simt, la care tinerii si-ar putea incepe viata sexuala. Ca lumea a luat-o razna si acum ii mananca undeva de la 12 ani, e partea a doua.
Apoi, a luat in considerare capacitatea de exercitiu restransa a minorului, care se dobandeste la implinirea varstei de 14 ani.

| Fatamuntilor explică (pentru raluk27):

Unii nu am,, capacitate'' nici dupa 18 ani.

| raluk27 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Unii...Noi vorbim la concret, din punct de vedere legal.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Nu conteaza de legi, daca s-a schimbat legistlatia sau nu. Tot se vor gasi cazuri in care fata a acceptat.

| Fatamuntilor explică (pentru AntoniSoulesOne):

Corect.Si imi vine in minte cazul fetei violate din Vaslui, cand atat agresorii cat si comunitatea a dat vina pe ea, plus ca avea aproape 18 ani atunci!

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Oricum lumea asta e o cauza pierduta. putine persoane merita sa traiasca, daca ar lovi un fulger cu toate pacatele si toate faptele lor rele in fiecare om, cei drepti nu ar simti deloc. dar cei care au gresit si nu regreta si nu au facut nimic. Ar disparea. si asa ar ramane doar cei care merita.

| Fatamuntilor explică (pentru AntoniSoulesOne):

Nu cred ca ar ramane cineva.Perfectiune nu exista, fiecare are cate o,, pasarica'' sau un stol intregrolling on the floor ...Ne bazam pe a n sanse!

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Vor ramane animalelelaughing)

| PsihoSex a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Daca tin bine minte, comunitatea o acuza pentru ca anterior violului, chipurile, ar mai fi facut sex pe bani. Dar, chiar si asa sa fi fost, un NU ramane un NU! Plus ca au luat-o din statia de autobuz, fata astepta sa ajunga casa, apoi au mintit-o, agresat-o, stropit-o cu alcool, au chemat si alte animale sa o violeze si ei, etc. Plus lipsirea de libertate, punerea vietii in pericol, lezarea demnitatii umane. Si o parasuta oficiala, daca nu vrea sa faca sex, trebuie sa-i se respecte alegerea! Sa nu mai zic de mutrele alora, parca desprinse din testul Szondi!