| anonimus00000 a întrebat:

Am fost prins furand din magazin(170 lei), am fost pus sa platesc produsele. Nu a chemat politia, mi-a luat doar numele si am semnat ca recunosc ca am furat, dupa care am fost liber sa plec. Pot primi de acum vreo amenda avand in vedere ca nu mi-a luat datele si nu a chemat politia?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de amenda ci de dosar penal, daca magazinul face plangere penala pentru furt, aceasta fiind infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.228. Furtul
  (1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Ce se poate intampla, daca iti fac plangere penala, depinde, in principal, de varsta ta si faptul daca esti infractor primar sau recidivist.

| anonimus00000 explică (pentru Ioandelasal):

Mentionez ca e prima abatere, nu am facut niciodata asa ceva, nu stiu ce a fost in capul meu... Am 20 de ani. Dar asta intreb, daca ei nu au datele mele, decat numele, cum s-ar putea face plangere penala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonimus00000):

Si in hartia care ai semnat-o nu ti-ai trecute unele date, de ex. si domiciliul?
Daca nu ti-au luat si alte date atunci sigur n-o sa faca plangere penala.

| anonimus00000 explică (pentru Ioandelasal):

Nume si oras, atat. L-am intrebat pe domn la inceput ce o sa se intample si a zis ca in mod normal ar trebui sa cheme politia, dar ma pune sa achit lucrurile.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonimus00000):

Atunci n-o sa-ti faca plangere penala, pesemne ca nu doresc sa se incurce cu formalitati sau sa se plimbe la politie si procuror.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai platit marfa si ai primit si bon de casa, atunci inseamna ca ati ajuns la intelegere ameabila.
Pastreaza acel bon timp de 10 ani, pana ce se prescrie fapta penala (furtul), intrucat e singura ta dovada ca ati ajuns la intelegere.
In lipsa unui bon de casa te poti astepta oricand la o plangere penala pentru furt.

Chiar daca ai ajuns la intelegere ameabila, declaratia ta de recunoastere poate fi dovada unui precedent, daca mai esti gasit ca ai facut ORICE infractiune penala! Deci, AI GRIJA CE FACI in viitor!

| minrest a răspuns:

Deocamdata ai scapat. Esti foarte urat, probabil, de nu te-au abuzat sexual; si nu aveau timp de pierdut, de nu au chemat politia sa-ti faca dosar penal. Nici macar interdictie de intrare in toate magazinele firme n-ai primit, ce mai, a fost ziua ta norocoasa.

| johnnny123 a răspuns:

Nu, dar sper că ți-a fost învățare de minte. Mă mir că au fost atât de îngaduitori. Sper că nu vei lua îngaduința asta ca pe o invitație de a fura în continuare.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Un vecin al meu exact asa a primit amenda 1100 de lei si daca nu platea il chema la ancheta.

| anonimus00000 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si pe ce baza a primit amenda daca nu si-a dat datele?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonimus00000):

Asta e greu, de aflat datele? Cine iti da tie date de identificare? Ti le cumperi tu de la bazar si le tii la scret in sertar sau politia ti le da? Ca e prima data ca ai de a face ii iei de prosti. Politistii nu sunt aia din bancuri.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonimus00000):

Daca vrei sa-ti usurezi situatia te duci de buna voie si dai o declaratie. Daca ii faci sa umble si sa aiba bataie de cap cu tine stiu ei ce sa faca sa nu-ti fie deloc moale.

| minrest a răspuns (pentru anonimus00000):

Mai importanta e declaratie ta prin care recunosti fapta. Politia are datele tuturor, ei fac plangerea si politia completeaza datele.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Viitorul tarii... Daca te pregatesti pentru a deveni politician, te anunt ca vei fi unul de succes. Little scum.

Răspuns utilizator avertizat