| s0rt a întrebat:

Am o intrebare,daca un controlor te prinde fara bilet/abonament,neavand un martor,agent de politie la fata locului.
Ai voie sa invoci legea pivind " dreptul la liberate" (privarea la liberate),si sa plec? Chiar daca cheama politia...el nu are absolut niciun drept sa ma tina acolo,dat fiind situatia,fara martori,poti sa scapi de amenda?
Nu mi s-a intamplat chestia asta,si nici nu cred ca o sa mi se intample,dar sunt curios daca am dreptate, dat fiind exemplul de mai sus

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Controlorul are dreptul sa te retina pana la sosirea unui agent de politie, daca ai savarsit o contraventie, respectiv ai calatorit fara bilet sau abonament si refuzi sa dai datele pentru procesul-verbal de contraventie.
De asemenea are si dreptul sa te amendeze, chiar fara nici un martor, daca nu au existat martori.

| johnnny123 a răspuns:

Daca ar exista aceasta lege a "dreptului la libertate" pe care doresti tu sa o invoci, inseamna ca ai putea la fel de bine sa furi un sac de bani dintr-o banca fara ca angajatii bancii sa aiba dreptul sa te retina. Pana vine politia, tu esti plecat demult.

Sigur ca este un exemplu extrem, dar si calatoria fara bilet este tot o forma de furt, la fel ca orice alt furt.

Privarea de libertate se refera la alt gen de situatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt si agenti in orice tren, stai linistit. Daca te prinde fara bilet, controlorul va veni peste putin timp si cu agentul.