| PulbereDeStea a întrebat:

Am primit niste hartii de la Alico pensii, stie cineva despre ce este vorba? cica am fost repartizata la fondul de pensii administrat privat alico.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si perioada de somaj constituie stagiu de cotizare la pensie si contributia este platita de AJOFM.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de pensia privata obligatorie. Dupa angajare trebuia sa-ti alegi fondul de pensii, in termen de 4 luni de la angajare. Fiindca nu ti-ai ales un fond de pensii private ai fost repartizata la Alico.
Tu nu platesti nimic in plus, la aceata pensie se repartizeaza un peocent din contributia ta pentru pensia publica.
Pentru a fi mai lamurita poti lua legatura cu cei de la Alico.

| PulbereDeStea explică (pentru Ioandelasal):

Dar nu sunt angajata, am doar somaj de 6 luni.

| Ioandelasal a răspuns (pentru PulbereDeStea):

Si perioada de somaj constituie stagiu de cotizare la pensie si contributia este platita de AJOFM.

| burhanbei a răspuns:

Trebuie sa iei legatura cu Comisia de supraveghere a sistemului de pensii private,(Calea Şerban Vodă
Nr. 90-92, sector 4,
Cod poştal 040213,
Bucureşti

Telefoane:
+40 21-3301035
+40 21-3301037
+40 21-3301046

Fax: +40 21-3301031
Email: csspp@csspp.ro
Mi se pare ca sunt cei care au preluat avira.Succes