| miha90z a întrebat:

Zilele trecute am fost la somaj si acolo mi-a spus despre fondul de pensii privat si am semnat, fara sa fiu foarte atenta la ce spunea pentru ca era f multa galagie. Acum am primit de la ei un plic prin care imi cer confirmarea, dar eu nu vreau inca sa-mi fac un fond de pensii pentru ca nu stiu cu ce se mananca. ce pot face ca sa renunt?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In afara de fondul public de pensii mai exista si fondurile private de pensii obligatorii, pentru cei de pana in 35 ani, la care se vireaza o cota din suma retinuta pentru pensia publica, tu nu platesti nimic in plus. Mi se pare ca anul acesta cota virata este de 4%. Numai bine!

| christabell a răspuns:

Nu confirma.

| miha90z explică (pentru christabell):

Scrie asa : "in situatia in care nu primim confirmarea expresa din partea dvs vom considera exprimarea acesteia in mod tacit" deci daca nu raspund nu rezolv nimic