| Advvrt a întrebat:

Am si eu o intrebare asa ca de sezon. Din cate stiu, petardele sunt interzise prin lege. Cum se face ca prin piete se vand la greu si mereu se aud afara petarde. Adica, totusi daca de nu stiu cati ani se vand petarde in acelasi loc, pana la urma politia ar trebui sa-i prinda, nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt cel putin 2 motive:
-Cererea este mare acum si se castiga bine din vanzare.
-Politistii nu sunt asa interesati de asemenea "maruntisuri" sau unii pot fi mituiti sa nu bage de seama.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Politia nu poate sa stea dupa fiecare cetatean care poseda astfel de materiale, am auzit si eu in seara asta petarde in zona centrala, ce sa spun de alte zone, ai grija mare sa nu te ranesti, sa nu cumperi asa ceva, mai bine artifici de revelion

| edit28 a răspuns:

Pentru ca esti in Romania.

| Advvrt explică (pentru edit28):

Chiar asa. Aici nu politia decide ce e legal si ilegal. Ci noi daca cumparam sau nu, oricum pe ei ii doare undeva ca striga prin piete: "petarde, petarde!"

| AndreiMSV a răspuns:

Până la urmă și marijuana e ilegală dar tot auzim de așa-minunatul "cui".

| RAY a răspuns (pentru AndreiMSV):

Eu azi am citit vreo 3 articole despre cat de buna e marijuana,e buna pentru hipertensiune,depresie, probleme cu concentrarea, amnezia, parkinson, asa ca e mai mult paranoia

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru RAY):

Dar marijuana are si efecte nocive, cum ar fi starea de ebrietate, practic daca fumezi marijuana iti "fumezi" tot creierul, pe lângă asta sunt cel putin la fel de nocive ca țigările, asa ca mai bine nu fumați asa ceva. Exista pastile pentu depresie, hipertensiune, e ca si cum iti rezolvi niste probleme minore si te capeți cu altele...

| RAY a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Se extrage doar ce e benefic

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru RAY):

Păi dacă îți mai mult rau decat bine?

| RAY a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Se fac teste pe soareci apoi pe oameni

| Advvrt explică (pentru AndreiMSV):

Da, dar marijuana nu gasesti in piata si la colt de strda