| Cipri3101 a întrebat:

Am si eu o mica intrebare. Acum ceva timp am cumparat un laptop Lenovo G575 de la Domo. In magazin am fost incantat de caracteristici (hard - 320, placa video dedicata 1 Gb, ram 3 Gb, procesor AMD E-350 ). In magazin nu am vazut frecventa la procesor. Cand am descarcat cateva jocuri, nu prea mergeau asa ca am intrat la proprietati in My Computer si am vazut ca frecventa la procesor este de 1, 6 GHz. Acum vreau sa schimb procesorul cu unu intre 2, 2 si 2, 8 GHz. Are ceva daca ii pun unul mai mare? Am auzit ca se incalzeste si vreau sa stiu cam ce putere ar suporta. Leptopul il voi duce la o firma de reparat PC-uri.
P. S. Leptopul e foarte folosit pentru ca functioneaza in fiecare zi cate 8-10 ore.

3 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Daca are un cooler destul de bun si incape in soclu nu are ce sa pateasca.Si asta este partea proasta.Trebuia sa intrebi despre frecventa la procesor, ca daca are asa cum e al tau degeaba l-ai luat.Si daca faci schimbari ii pierzi garantia(daca inca o mai are)

| Scherimuvi a răspuns:

Da dar cred ca nu poti pune un procesor mai mare de 2.0 GHz cum ai spus si tu se va incalzi si se va arde procesorul

| Cipri3101 explică (pentru Scherimuvi):

OK dar am mentionat ca il duc la ''servis''. Si eu ma pricep la componente dar pe calculator (unitate). Stiu ca pe calculator daca schimbi procesorul pui un radiator si un cooler mai mare. Diferenta e ca face ca o bormasina laughinglaughing. Nu poate sa-mi puna si un ventilator mai ''mare''?