| bizo95 a întrebat:

Am un vecin după casă care tot mă pândește să fure, eu nu l-am văzut în grădină mea dar sunt sută la sută convins că fura și am auzit cum vorbește cu soacra și cu soția etc etc. Intrebare pot sa merg la politie sa se ia ceva masuri împotriva lui De exemplu daca depun plângere și nu am dovezi. filmări doar ce am văzut și auzit eu ce se poate întâmpla? Poate sa fie tras la răspundere sau o sa am eu probleme apoi?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai dovada ca ti s-a furat ceva din casa sau ograda, nu poti merge la Politie sa reclami pe nimeni.
Politia nu va veni la tine in curte sa instaleze camere de luat vederi sau sa puna capcane, asta este problema ta.
Daca esti asa de speriat dormi noaptea langa gardul vecinului si vezi daca sare ori nu.
Dar am si eu o curiozitate, esti cumva bogat?
Ai saci cu aur prin curte sau casa?
Ce ar putea un taran gospodar, de la un alt taran?

| sierra1 a răspuns:

"depun plângere și nu am dovezi filmări"

poate iei tu amendă pentru afirmații mincinoase

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa il filmezi cu telefonul faci poze si cu alea mergi la politie fara dovezi clare degeaba mergi la politie, iar o poza facuta in timpul in care vecinul i ti intră in grădină este o dovada clară.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fă-o in altă ordine, mai intâi prinde-l la fața locului, fiindcă hoțul neprins e negustor cinstit.
Ce faci tu, fără martori e cuvântul tău, impotriva cuvântului lui. Poate că te mai dă si in judecată, pentru calomnie și defăimare, ca să mai obțină niște bani.

| Catrice a răspuns:

Pai da ți-o lipsit ceva din curte, gradina?

| minrest a răspuns:

Deci ai doua dovezi, 1. Convingerea ta nemotivata. 2. Ii auzi tu pe vecin, soacra si sotia lui vorbind despre furturi de la tine. Eu zic sa mergi la un psihiatru, s-ar putea sa fi schizofrenic.

| Alexnix1 a răspuns:

Ai nevoie de dovezi.
Neaparat inregistrari sau un film

| Palorma a răspuns:

Nu se intampla nimic daca nu ai dovezi. Ar fi mai bine sa ai dovezi sau martori.